Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriRus Vatandaşlar: "Türkiye anayasal hakkımız!"

Rus Vatandaşlar: “Türkiye anayasal hakkımız!”

Rusya’da sadece haziran ayı için Türkiye tur paketi satın alanların sayısı resmi açıklamalara göre 1 milyonu bulurken, charter uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatılması sonrası tepkiler devam ediyor.
Son olarak “Turizm Federasyonu” adlı dernek, vatandaşların anayasal “dilekçe hakkı”nı change.org sitesinde açtıkları bir kampanyada kullanarak Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil devletin tüm “en yüksek makamlarına” seslendi ve Türkiye charter uçuşlar dahil, tatil kısıtlamaların kaldırılması için başvuruda bulundu.
Rus basınına yansıyan haberlere göre, dilekçede devletten Anayasa’ya uyması ve Ruslara normal dinlenme hakkını geri vermesi” istendi.
Derneği dilekçesinde Rus yetkililerden kısıtlamaları kaldırması ve Türkiye, Mısır, Yunanistan, Tunus, Karadağ, Bulgaristan ve pandemide epidemiyolojik durumu normal olan, Rusya vatandaşlarını kabule hazır tüm ülkelerin uçuşlara açılması çağrısı yapıldı.
Turizm sektörü işletmelerinin üye olduğu derneğin dilekçesinde, “Aksi takdirde, turizm işinin tüm zararlarını ve turistlere yönelik yükümlülüklere ilişkin sorumluluğu karar vermekten sorumlu devlet yetkililerine yönlendirme ve ihlal edilen hakları savunmak için turistleri mahkemelere gönderme hakkını saklı tutarız” uyarısı yapıldı.
Dilekçeyi kaleme alanlar, taleplerini Rusya Federasyonu Anayasası’nın 2. bölümünün 27. maddesine dayandırdılar. Bu madde vatandaşların yurt içinde ve yurt dışında serbest dolaşım hakkını garanti ediyor.
Dilekçede iç ve dış turizmdeki durum “felaket” olarak nitelendi, turizmin sadece seyahat acenteleri olmadığı, ulaşımdan catering, eğlence ve müzelere kadar pek çok sektörü kapsadığı vurgulandı ve “Bu sektörlerde Rusya Federasyonu’nun milyonlarca vatandaşı ve turistlerle birlikte on milyonlarca kişi var. On milyonlarca vatandaşı çalışma, para kazanma ve dinlenme hakkından mahrum bırakıyorsunuz ve bu haklar Anayasa güvencesi altında” deniyor.
Yazıda, anayasal dinlenme hakkını kullanmanın imkansızlığı, yalnızca talep yoğunluğu nedeniyle Rus tatil destinasyonlarında yer olmamasıyla değil, aynı zamanda buralara gitmek isteyen herkesi barındırmanın objektif olarak imkansızlığından da kaynaklandığı vurgulandı. Bu nedenle dış destinasyonların açılması istendi.
Dilekçede, sıradan bir Rus vatandaşının, Rusya Federasyonu’nun tatil beldelerinde haksız yere yükseltilmiş bu fiyatlarla tatil imkanı olmadığı hatırlatıldıktan sonra, “Birçok vatandaşımız 2019 yılından bu yana normal tatil yapma fırsatından mahrum kaldı. Turistlerin iki yıl üst üste dinlenmediği bir durum, emek verimliliğinde düşüşe ve toplumsal hoşnutsuzlukta artışa yol açacak, bu da şüphesiz seçim sonuçlarını ve vergi tahsilatını etkileyecek” diye uyarı yapıldı.
Dilekçenin sonunda “Seyahat özgürlüğü yasağı da dahil olmak üzere mevcut politikaların yaygınlaştırılması, 2022 yılında veya belki daha öncesinde iflasların başlayacağının habercisidir. Mali yıkım, düşündüğünüzden daha yakın” denildi.
Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Air Moldova’nın İşletme Ruhsatı İptal Edildi

Moldova Sivil Havacılık Otoritesi, Air Moldova'nın işlevsel uçak eksikliği nedeniyle işletme ruhsatını (AOC –...

Fransız şirket son teknoloji yangın söndürme uçağı geliştiriyor

Günümüzde kullanılan yangın söndürme uçaklarının dezavantajları var ve teknolojik olarak güncel değiller. Genç Fransız...

SWISS Air uçuşunda bavuldan radyoaktif madde sızdı

İspanyol savunma kurumu Civil Protections'a göre, Salı günü İsviçre Uluslararası Hava Yolları'na (SWISS) ait bir...

Pegasus, Balkanlarda toplam kapasitesini geçen yıla göre yüzde 50,4 artırıyor

Pegasus Havayolları, bölgede yeni hatlar açmaya devam ederken eski Yugoslavya pazarlarına 238.849 koltuk daha...

İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı

İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik derecelendirme platformu ‘Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim...

Trabzon Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Trabzon Havalimanı’nın...

Musa Alioğlu: Pilotların Korkulu Rüyası ‘Lisans Kaybı’

Ekonomik şartların giderek bozulduğu bir ortamda herhangi bir işe girmenin zorlukları ortada. Bu nedenle...