Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaUzayRusya, ABD'yle krize rağmen ABD'li astronotun Dünya'ya dönüşüne izin verecek

Rusya, ABD’yle krize rağmen ABD’li astronotun Dünya’ya dönüşüne izin verecek

Rusya, neredeyse bir yıldır Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan ABD’li bir astronotun Rus kapsülüyle Dünya’ya dönebileceğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası ABD ile yaşanan gerilim sebebiyle astronotun Rus kapsülünü kullanmasına izin vermemesinden endişe ediliyordu.

Ancak 55 yaşındaki Mark Vande Hei isimli astronotun iki Rus kozmonotla birlikte 30 Mart’ta Kazakistan’a geri döneceği kesinleşti.

Vande Hei, bir Amerikalı tarafından en uzun uzay uçuşu rekorunu kırdı.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) program yöneticisi Joel Montalbano, “Mark kesin geri geliyor, bu konuda herhangi bir anlaşmazlık yok. Rus meslektaşlarımızla iletişim halindeyiz” diye konuştu.

Montalbano, astronotların dünyada olup bitenlerden haberdar olduğunu ancak bir takım olarak çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Uluslararası Uzay Hukuku’na göre dünyanın neresinden olursa olsun astronotların birbirine “gerekli tüm yardımı sağlaması” gerekiyor. Astronotlar aynı zamanda “acil durumlarda yabancı bir ülke veya denize iniş” yapabiliyor.

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un başında bulunan Dmitri Rogozin, daha önce Rusya’ya uygulanan yaptırımların Uluslarası Uzay İstasyonu’nda teknik sorunlara yol açabileceği konusunda açıklama yapmıştı. NASA yöneticisi Montalbano ise çalışmaların normal seyrinde devam ettiğini söyledi.

Montalbano, “Faaliyetlerimiz 20 yıldır devam ediyor ve son üç haftada değişen bir şey olmadı. Kontrol merkezlerimiz sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyor” dedi.

ABD, Uzay İstasyonu’nda enerji ve yaşam enerjisi desteği gibi sistemlerden sorumluyken Rusya uzaydaki yörünge ve konumunu kontrol ediyor.

Rogozin, bu ayın başında Rusya devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara cevaben Roscosmos’un ABD’ye uzay aracı satışlarını durduracağını söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...