Rusya, Mısır ile Mistral gemileri için Ka-52K tipi helikopter ve gemi sistemlerinin sağlanması ile ilgili sözleşmeler imzalamayı planlıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rus silahların ihracatını yapan Rosoboroneksport’un Müdürü Aleksandr Miheyev, Mısır’ın Fransa’dan satın aldığı Mistral gemilerine ek olarak Rus helikopterlerinin kullanılmasını sağlayacak sistemler ile donatılması gerektiğini ifade etti.

Miheyev, “Bu ayrı bir sözleşme. Sözleşmeyi bu yıl imzalamak isterdik ama (tahmin edilebileceği gibi) birçok şey finansman kaynağına bağlı” dedi.

Mistral’lerin Mısır Deniz Kuvvetleri’ne dahil edildiğini ekleyen Miheyev, Kahire’nin Mistral’lerin tam kapasitede faaliyet gösterebileceğinden dolayı sözleşmeleri olabildiğince en kısa sürede imzalamak istediğini savundu.

Diğer sözleşmenin ise Ka-52K helikopterlerin sağlanması ile ilgili olduğunu dile getiren Miheyev, “helikopterin görünüşü” ve “teslim süresinin” belirlendiğini söyleyerek ülkelerin “yıllara bağlı kalmaksızın avansın alınmasına” odaklandığını belirtti.

2016 yılında Mısır’a teslim edilen Mistral sınıfı gemiler, Rusya için tasarlanmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın 2011 yılında sipariş ettiği gemilerin teslimatı, 2014 yılında Fransa tarafından Ukrayna’da yaşanan gelişmeler sebebiyle donduruldu. 2015 yılında ise taraflar gemilerin teslimatına dair anlaşmayı karşılıklı olarak iptal ettiler ve bu gelişmenin ardından gemiler Mısır’a satıldı.

(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.