Rusya’nın yeni nesil uçak gemisi olması planlanan proje 80 ile 90 bin ton toplam ağırlıkta, 350 metre uzunlukta, 120 gün seyir süresi ve 30 knot sürate ulaşabilecek kapasitede olacak.

Rusya devletine ait Rusya Birleşik Gemi Yapımı Şirketine bağlı Nevskoye tasarım bürosu tarafından Project 11430E kodlu ‘Lamantin’ adı verilen nükleer uçak gemisi projesi tanıtıldı. Uçak gemisinin maketi ilk kez St. Petersburg Uluslararası Deniz Teknolojileri Savunma Fuarında görücüye çıktı.

Lamantin uçak gemisinin kara, deniz ve hava güçlerine farklı silah sistemleri ve imkanlar ile farklı koşullar ve coğrafyalarda destek verebilecek şekil tasarlandığı belirtildi.

Nevskoye tasarım bürosu tarafından paylaşılan bilgilere göre nükleer tahrik sistemine sahip olması planlanan uçak gemisinin 80 ile 90 bin ton toplam ağırlıkta, 350 metre uzunlukta, 120 gün seyir süresi ve 30 knot sürate ulaşabilecek kapasitede olması planlanıyor. 2300’ü denizci, 1100’ü hava platformlarında görevli olmak üzere toplam 3600 personelin görev yapabileceği geminin 50 yıl görev ömrüne sahip olması öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.