Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-154 tipi uçakların uçuşları askıya aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’e düşen Tu-154 tipi uçağın düşme sebebinin belirlenene kadar uçakların uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

İnterfax’ın haberine göre, Savunma Bakanlığı, Tu-154 tipi uçağın kazasının soruşturması bitene kadar bu tip uçaklarının tüm uçuşlarını askıya alınması kararı alındı. Ajansa konuşan kaynak, Bakanlığın hizmetinde olan bu tip uçak sayısı çok az olduğu için onların kullanımının askıya alınmasının Bakanlığın hava taşımacılığını etkilemeyeceğini bildirdi.

Tu-154 tipi uçağı 1998’de üretiminden kalkmıştı.

25 Aralık tarihinde Rusya Savunma Bakanlığına ait 84 yolcu ve 8 kişilik mürettebat ekibi olmak üzere 92 kişinin bulunduğu Tu-154 tipi bir uçağın Karadeniz üzerinde düştüğü duyuruldu. Soçi’den havalanan uçağın Karadeniz üzerinde düştüğü bildirilerek kıyıdan 6 kilometre uzaklıkta uçağa ait parçaların bulunduğu ifade edildi.

Rus Hava Kuvvetleri askerlerine yeni yılı kutlamak için Soçi şehrinden Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssüne doğru gitmekte olan Tupolev Tu-154 tipi uçakta Rus askerler, Kızıl Ordu Korosu ve gazeteciler bulunuyordu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), düşen Tu-154 uçağında terör yada sabotaj belirtilerinin tespit edilmediğini açıkladı. Uçak kazasına “pilot hatası ya da teknik bir arızanın sebep olabileceği” üzerinde duruluyor.

Bu sabah uçağa ait ikl kara kutunun bulunduğu duyuruldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.