Rusya Endüstri, Savunma Bakanlıkları ve Birleşik Uçak Şirketi arasındaki işbirliği ile hayata geçirilmesi planlanan geniş çaplı şekilde modernize edilen IL-96-400M uçağının ile Rus sivil havacılığında yeni bir dönem başlatması hedefleniyor.

Üst düzey Rus yetkililerin Kommersant gazetesine verdiği demece göre Rus sivil havacılığının hakimi konumunda bulunan Avrupalı ve Amerikalı geniş gövdeli uçakların hakimiyetine son vermesi amaçlanan en modern IL-96 modeli olacak IL-96-400M uçağının geliştirildiği belirtildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir toplantı ile proje programının çıkartıldığını açıklayan yetkililer Rus hava yolu şirketlerinin ihtiyaçlarının göz önüne alınarak bir planlamanın yapıldığını belirttiler.

Son olarak 2016 Mayıs’ında hangardan çıkan son IL-96 uçağının yeniden üretime geçirilmesi için Rusya devletinin 50 Milyar Ruble’lik bir yatırım yapacağı kaydediliyor.

Sovyetler Birliği döneminde Ilyushin tasarım bürosunca tasarlanan Voronezh Uçak Fabrikası’nca üretilen IL-96 ilk uçuşunu 1988’de yapmıştı. İlk teslimatı 1992’nin sonunda Aeroflot’a gerçekleştirilen uçak dönemin ekonomik koşulları sebebiyle sadece 30 adet üretilmişti. Halen uçak 8-10 üyesi bulunan ailenin en büyük sorunu diğer Rus yolcu uçaklarında olduğu gibi ekonomik işletme giderlerine sahip olmaması.

1990’larda başlayan ekonomik değişim ile birlikte Rus sivil havacılığında önemli bir pazar elde eden Airbus ve Boeing’in sunduğu birçok özellikten uzak olan IL-96 ve diğer Sovyetler dönemi yolcu uçakları kısa sayılacak bir dönem içerisinde yerlerini Batılı muadillerine bıraktı.

2010’dan itibaren devlet desteğiyle yeniden ayağa kaldırılmaya çalışılan Rus sivil yolcu uçağı üretimi ilk aşamada Sukhoi Superjet 100 ile bölgesel pazarda yeniden hareketlendi. İlk uçuşunu 2017 içinde yapması planlanan MC-21 ise yine bu grubun önemli bir uçağı konumunda bulunuyor.

Sukhoi Superjet 100 üretiminde batılı şirketlerden destek alan Rusya bu kez daha az uluslararası alt sistemin kullanıldığı bir uçak planlıyor. Öncelikle teknolojik olarak uçağı geliştirmeyi planlayan tasarım ekibi, gürültü seviyesi, işletme maliyetleri, yolcu güvenliği ve konforu konusunda Batılı muadillerini yakalamak hatta geçmek istiyor. Batılı muadillerinde kilometrede yolcu başına 17 gram civarında olan yakıt sarfiyatı eski Sovyet uçaklarında yüzde 50 civarında daha yüksek. Yeniden geliştirilecek motor ve değiştirilecek tasarım ve üretim teknikleri ile bu tüketimin IL-96-400M için 16 gramın altına çekilmesi hedefleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.