Rusya’da uçak yolcularının ücretsiz bagaj hakkı ile ilgili yeni düzenleme büyük tartışma yarattı. Federasyon Konseyi, ekonomik kategoride “iadesiz” bileti olan uçak yolcularına ücretsiz bagaj hakkı tanıyan yasa maddesinin iptalini onayladı.

TASS ajansının bildirdiğine göre yeni yasa, iade edilebilir bilet sahibi uçak yolcularına ise en fazla 10 kilograma kadar ücretsiz bagaj hakkı veriyor.

Federasyon Konseyi Anayasa Komitesi Başkanı Andrey Klişas, sivil havacılıkta şirketlerin ücretsiz bagaj hakkı tanıma yükümlülüğünün kalkmasının uçak biletlerinin pahalanmasına yol açacağını savunarak, yasanın gözden geçirilmesini talep etti.

Yeni yasa, hava yolu şirketlerinin el bagajları ile ilgili uygulamaları ise kendilerinin belirlemesine imkan tanıyor.

BİR TASARI DAHA YOLDA…

Diğer yandan Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yasa tasarısı işi daha da sıkıyor ve promosyon bileti ile uçuşlarda yolcuların cep telefonu, bilgisayar, fotoğraf makinası ve hatta mont ya da şemsiye için bile “ek ücret” ödemelerini öngörüyor. Kadın çantaları ve çocuk malzemeleri kapsam dışında. İadesi mümkün pahalı bilet alanların ise 10 kiloya kadar ücretsiz el bagajı hakkı olacak.

Duma’ya gelen yasa tasarısı, hava yolu şirketlerine kabine ücretsiz alınabilecek kişisel eşyaların ağırlığını belirleme hakkı tanırken, 5 kilo alt sınır öngörüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.