Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov, Rus uzman grubunun Türkiye hava sahasında An-30B uçağı ile gözlem uçuşu yapacağını bildirdi.

Rıjkov gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Açık Hava Sahası Anlaşması çerçevesinde 21-25 Kasım tarihleri arasında Rus uzman grubu An-30B Rus gözlem uçağı ile belirlenen rota sınırları içerisinde Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacak” ifadesini kullandı.

Açıklamada, Eskişehir’den kalkacak uçağın 1,9 kilometre yükseklikten hava sahasını denetleyeceği belirtildi. Kabin içinde bulunan Türk yetkililer de uçağın belirlenen rota üzerinde uçuş yapmasını sağlayacak, uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığını ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını denetleyecek.

Açık Hava Sahası Anlaşması, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye 27 ülke tarafından 1992 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de imzalanmıştır. Bu anlaşmanın amacı ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı ve güveni sağlamlaştırmaktır. Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu. (Gazetem Rusya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.