1 Ocakt’tan bu yana Ülkemiz’e ambargo koyan Rusya yalnızca nar, limon ve greyfurt ediniyor .Rusya’ya narenciye ihraç eden İzmir’deki Uçak Kardeşler firmasının, mahsulleri , üstünde firma ismini taşıyan logo nedeni ile krizi tırmandırdı. Firmanın sahibi Hayrettin Uçak, “Orada mal verdiğimiz şirketler ‘Hem uçağımızı düşürüyorsunuz aynı zamanda dalga geçer benzeri uçak resmiyle ürün gönderiyorsunuz’ diye konuştu . Adeta kasıtlı yapmışız benzeri bu enteresan bir tesadüf” diye konuştu .

İzmir’de Hayrettin, Vahit, Ali kardeşler, soyadlarından marka yaratarak 1984 senesinde Uçak Kardeşler şirketini kurdu. Seferihisar merkezli şirket ülkenin pekçok şehrinde şube açtı. Imalatın yüzde 50’sini iç pazara satan şirket, yüzde 50’sini de Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyordu.

Ülkemiz’nin 24 Kasım’da Rus uçağını düşürmesiyle başlayan krizin sonrasında , firmanın ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştirdikleri Rusya’ya ürün satışı durma noktasına geldi. Rusya’ya portakal, mandalin, greyfurt, nar, limon, çekirdeksiz sofralık üzüm ve domates satan Uçak Kardeşler, ambargo nedeni ile 1 Ocakta sonrasında ülkeye yalnızca limon, greyfurt ve nar satabildi.

Şirketin ortağı Hayrettin Uçak, firma adının ve ambleminin kriz hepten tırmandırdığını ifade ederek , şu şekilde konuştu:

“Uçak düşürüldükten sonra 10 gün içerisinde malların Rusya’ya girişiyle ilgilenen sıkıntı yaşamaya başladık. Kendi tırlarımızla gönderiyorduk ama tırları almadılar başka ülkelere yönlendirdik, kendi ülkemizde sattık. 1 Ocakta’tan sonra da yalnızca üç ürüne izin verildi. Biz her meyvanın üzerine ismimizin yazılı olduğu amblemimizi sticker olarak yapıştırıyoruz. Sebebi Ise bu bizim dünyada malum markamız. Orada mal verdiğimiz şirketler ‘hem uçağımızı düşürüyorsunuz aynı zamanda dalga geçer benzeri uçak resmiyle ürün gönderiyorsunuz’ diye konuştu . Adeta kasıtlı yapmışız benzeri bu enteresan bir tesadüf. Uçak düşürmeyle firmamızın ismini bağdaştırdılar. Ürünlerimiz geri döndü. Bizim için sorun değil. Sosyal medyada dahi mesele oldu . Zaten artık üç ürünü de göndermeyeceğiz. Rusya tepki gösterdi diye 31 yıllık firmanın ismini değiştirecek değilim. İlk etapta zorlandık ama alternatif pazarlar bulduk. Arabistan’a, İsrail’e, Dubai’ye satıyoruz.”(haberport)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.