Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Rusya’nın uzaydaki etkinliği son 12 yılın en düşük seviyesine düştü

Soğuk Savaş yıllarında hep ‘küresel öncü’ olmayı başaran uzay sanayi, Rusya’da zor dönemden geçiyor. Federal Uzay Ajansı Roskosmos’un Rusya’nın uzay sektörünü ayağa kaldırma planları, şimdilik kağıt üstünde kaldı. Sık sık yolsuzluk skandallarıyla anılan ve yaptırımların hedefi olan ajans üst üste iki yıldır planlanan sefer sayısının altında kalıyor.
Haber ajansları 2020 yılında uzaya sadece 16 fırlatma gerçekleştirilebildiğini bildirdi. Bu, son 12 yılda kaydedilen en düşük sayı oldu. Aralık 2019’da açıklanan 2020 planında en az 50 fırlatma öngörülmüştü.
Rusya en son kriz yılı 2008’de 15 fırlatmada kalmıştı.
Roskosmos, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kırım’ın ilhakından sonra Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan en çok etkilenen devlet şirketleri arasında. Geçtiğimiz yıl Fransız bir şirket Roskosmos’a yürüyen dalga tüpü tabir edilen parçaları satmaktan yaptırımlar nedeniyle vazgeçmişti.
Başarsız projelere rağmen Roskosmos’un başında kalmaya devam eden eski Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, medyada çalışmaları en çok eleştirilen bürokratlar arasında yer alıyor.
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR