Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rus uçağının düşürülmesinin askeri bir olay olduğunu, yaşanan gerginlikte Rus ve Antalyalı çiftçilerin bir dahli olmadığını belirterek, “Yürekli olanlar ‘Şu uçak işini tartışalım. Niye bu uçak düşürüldü’ der” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yönetim kurulu başkanı olduğu Expo 2016Antalya’nın yönetim kurulu toplantısı için Antalya’ya geldi. Bakan Çelik, yönetim kurulu üyeleriyle yapılacak toplantı öncesinde basına açıklamada bulundu.

Turizm sektörüne yönelik destek paketinin tarım sektöründe de açıklanıp açıklanmayacağı sorulan Bakan Çelik, sorunların bütün olarak ele alındığını kaydetti. Özellikle turizm açısından Rus turistlerin, gıda, narenciye ve sebze-meyve açısından Antalya için çok önemli olduğunu kaydeden Çelik, şöyle dedi:
“Netice itibariyle tüm bunların toplamının 750 milyon dolar civarında olduğunu da unutmayalım. Türkiye büyük bir ülkedir farklı pazarlarda bu imkanlarını, üretimini değerlendirebilecek kapasitesi olan bir ülkedir. Herşey  Rusya’dan ibaret değil. Netice itibariyle biz Rusya’dan üç misli daha fasla ithalat yapıyoruz. Yani biraz da onların çiftçisi düşünsün deriz ama biz iki ülke arasındaki dostluğun bir başka olaydan dolayı, özellikle tarım kesiminin rahatsız edilmesini doğru bulmadığımızı ısrarla vurgulamaya devam ediyoruz. Çünkü yaşanan gerginlikte Rus çiftçisinin, Antalyalı çiftçimizin bir dahli yoktur. Olay bir askeri olaydır. Yani bu konuda yürekli olanlar çıkıp der ki ‘Şu uçak işini tartışalım. Niye bu uçak düşürüldü’ derler o ayrı bir olaydır, tartışılması lazım. Onu tartışmayıp getirip burada domatesi, buğdayı konuşursak doğru değildir. Biz sürekli Rusya’ya söylüyoruz. Onlar da bu konuda sessizliği tercih ediyorlar.(milliyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.