Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuRyanair, MAX Teslimatının Yaz Sezonundan Önce Gerçekleşmeyeceğinden Korktuğunu ve Boeing'e Üzgün Olduğunu...

Ryanair, MAX Teslimatının Yaz Sezonundan Önce Gerçekleşmeyeceğinden Korktuğunu ve Boeing’e Üzgün Olduğunu Açıkladı

Grup İcra Kurulu Başkanı Michael O’Leary Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ryanair’in ilk 737 MAX uçağını en yoğun yaz dönemine kadar teslim alamayacağından korktuğunu ve İrlanda havayolunun Boeing’e oldukça üzgün olduğunu söyledi.

Ancak, üretim sorunlarının orta vadede çözüleceğine inandığını söyledi ve Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli havayolu olan İrlanda havayolu şirketinin, daha büyük, 230 koltuklu MAX 10 uçağının önemli miktarda bir sipariş hakkında Boeing ile görüşmelerde bulunulduğunu ifade etti.

197 koltuklu MAX200 modelinden 210 kesin siparişiyle MAX’ın Avrupalı en büyük müşterisi olan Ryanair, Mart ayının sonlarında yazdan önce 40 olarak belirlenmesine rağmen yaklaşık 16 uçağın teslimatının beklendiğini söyledi.

Ancak Boeing, kısa süre önce meydana gelen elektriki topraklama sorunu nedeniyle kısmen ertelenen MAX uçağının ilk teslimatının Mayıs ayı sonlarında gerçekleşeceğini vaat etmektedir.

O’Leary, şirketin tüm yıllık sonuçlarının açıklanmasının ardından önceden kaydedilmiş bir sunumda, İlk teslimatın Mayıs ayı sonunda olacağı söylenmesine rağmen, buna kesinlikle inanmadıklarını söyledi.

O’Leary, Seattle’daki yönetim ekibinin bu süreci yanlış yönetmesi nedeniyle uçaklardan hiçbirinin 2021 yazından önce teslim edilemeyeceği için bunun gerçek bir risk olduğunu kaydetti.

Ryanair ilk MAX’ını iki yıl önce, iki ölümlü kaza sonrasında yani MAX’in 20 ay süreyle uçuştan alınmasından hemen önce teslim alacaktı.

Havayolunun Pazartesi günü yaptığı sonuç açıklamasında, bu gecikme için “makul ve adil” bir tazminat üzerinde anlaştığı belirtildi. Ryanair, 2022 yazında uçağın 60 tanesini teslim alabileceğinden emin olduklarını belirtti.

Ryanair, daha büyük olan MAX 10 uçağından önemli bir sipariş için Boeing ile görüşmelere devam etmektedir. ancak Finans Direktörü Neil Sorahan bir röportajda henüz fiyat konusunda tam olarak anlaşma sağlanamadığını belirtti.

Sorahan, böyle bir anlaşmanın ne kadar büyük olacağı sorulduğunda, bunun 2026-2030 döneminde hem filonun yenilenmesini hem de büyümeyi kapsayacağını vurguladı.

Uçuşa elverişlilik sertifikasının yenilenmesi sonrasında yaşanan Elektriki sistem arızası ikinci kez MAX’ın teslimatını durdurdu. Dolayısıyla yaz sezonuna yeni MAX uçaklarını filoya alma çabasında olan şirketler için bu beklenmeyen durum ciddi sıkıntı yarattı. Her ne kadar pandemi etkisindeki sektörde seferler azalmasına rağmen seyahat edenlerin artmaya başlayacağı beklentisi işletmelerin planlandığı şekilde uçaklarını teslim alma arzusunu devam ettirmektedir.

Her şeye rağmen Boeing’in çeşitli meydanlarda üretimi tamamlanmış uçaklarının bekliyor olması bu zorluğu çok da zorlanmadan aşabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

Uçuş Kumanda Yüzeyleri Nelerdir? Aileron, Elevator, Rudder Nasıl Çalışır?

Havacılık dünyasında, bir uçağın kontrol edilebilirliği, aerodinamik prensiplere dayalı olarak belirlenen çeşitli kontrol yüzeyleri...

Birleştirilmiş Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri: Elevon, Ruddervator ve Flaperonların Aerodinamik İncelemesi

Havacılık endüstrisinde, uçakların performansını artırmak ve kontrol mekanizmalarını optimize etmek için sürekli olarak yeni...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

Uçak Eksenleri ve Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri

Modern havacılıkta, uçakların kontrol edilmesi ve manevra yapılması karmaşık aerodinamik prensiplere dayanır. Bu prensipleri...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...