Ukrayna Uluslararası Havayolları (MAU) Gözetim Kurulu Başkanı Aron Mayberg, Odesa Valisi, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Mihail Saakaşvili’nin Atlasjet Ukrayna şirketine uçuş izni verilmesi maksadıyla Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi Komisyonu’nun toplantısına katılmakla itham etti.

Kiev’de 7 Temmuz tarihinde basın toplantısı düzenleyen Aron Mayberg, “Komisyonun son toplantısında Saakaşvili bir gün önce Atlasjet hissedarlarıyla bir araya geldiğini söylemedi” dedi.

Mayberg, “Söz konusu şirket, Odesa-İstanbul hattında uçuş izninin kendilerine verilmesi şartıyla Odesa’ya milyarlarca dolar yatırım vadetti. Saakaşvili’nin komisyon toplantısına nasıl girebildiğini ve söz konusu anda çelişkili Odesa-İstanbul hattı ile ilgili konunun ele alındığını nasıl öğrendiğini anlatırsa faydalı olur. O zaman onun gerekçeleri anlaşılır. Toplum gerçeği bilmeli” diye konuştu.

Mayberg, “Bence söz konusu hatta uçuş izninin Atlasjet’e verilmesi için toplantıya geldi” diye ekledi.

ATLASJET’İN BAŞARILI OLACAĞINA İNANMIYORUM

Basın toplantısında Atlasjet ile rekabet konusuna da değinen Aron Mayberg, “Bir havayolu şirketi olarak onlar yoklar. Söz konusu durumu onların görüş açısına dayanan bir efsane var. Ukrayna Uluslararası Havayolları şirketine karşı sonsuz şikayetler ve tehditler var. Ama şimdilik bu onların uçuşlarını etkilemiyor. Şahsi olarak söz konusu projenin başarılı olacağına inanmıyorum. Onlara uçuş izni verilen hatları dikkate alarak onların ticari mantığını anlamıyorum” dedi.

Ülke içi uçuşlar yapmak için izin verilmesinden sonra bir yıl geçmesine rağmen Atlasjet’in Kiev-Lviv hattında bir sefer yaptığını belirten Mayberg, “Uluslararası uçuşlar olmadan ülke içi seferlerini yapmak kârsız olduğunu söylüyorlar. Tamam. Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi’nin 26 Haziran tarihinde yapılan toplantısında onlara çok sayıda uluslararası hatta uçuş izni verildi. İddia ettikleri gibi 45 gün içinde seferlere başlayacaklarını ümit ediyoruz. Olmazsa demek olmadı” diye kaydetti.

Odesa Valisi, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Mihail Saakaşvili, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın toplantısında Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk ile tartışarak kendisini rüşvet almakla suçladı. Mihail Saakaşvili’yi Odesa-İstanbul hattında tüm seferlerin Ukrayna Uluslararası Havayolları şirketine verilmesi kararına öfkelenerek Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk’u havacılık pazarında tekelci oligarşinin çıkarlarına hizmet verdiğine söyledi.

Ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 27 Haziran tarihinde Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi’nde ise iç soruşturma yapılacağını ve İdaresi Başkanı Denis Antonyuk’un soruşturmanın tamamlanmasına kadar görevden uzaklaştırılacağını açıkladı.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.