Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın Kırım üzerinde uçuşların yenilenmesine izin verdiğine dair bilgilerin yanlış olduğunu duyurdu…

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA), bölgede hava yollarının kullanımının yenilenmesine yönelik tedbirler çerçevesinde Ukrayna tarafından teklif edilen Karadeniz üzerinden 2 uçuş rotasını kullanma önerisinde bulunduğunu açıkladı.
Ukrayna Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada böylece, Ukraynalı hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcısının, Ukrayna’nın sorumlu olduğu uluslararası hava sahasında hareketlerin gereken güvenlik düzeyini garanti etmeye hazırlığının doğrulanmış olduğu belirtildi.
Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından yayınlanan resmi Güvenlik Bilgileri Bülteni’ne (Safety Information Bulletin) göre Karadeniz’in batı bölgesi üzerindeki hava sahasından geçen L851 ve M856 olmak üzere iki rota, tüm havayolu şirketlerinin uçuş planları için uygun.
Böyle sonuç, Ukrayna Hava Trafik Kontrolü Kurumu’nun (Ukraeroruh) yaptığı ve olası risklerin azaltılması için alınan önlemlerin etkili olduğunu kanıtlayan gözetim sonuçlarına dayanıyor. Gözetim yapıldığı sırada, uçuş güvenliği için tehlike oluşturan herhangi bir olayın olmadığı tespit edildi.
Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın açıklamasında, Karadeniz üzerinde EASA’nın önerdiği rotaların kullanılmasının havayolu şirketlerine harcamalarını kısaltmaya ve sınırdaş ülkelerin hava rotalarının boşaltılmasına yardımcı olacağı belirtildi.
Bununla bilirlikte Altyapı Bakanlığı, EASA’nın kararında, Kırım Özerk Cumhuriyeti üzerindeki alanı kapsamayan Karadeniz üzerindeki hava sahasından söz edildiği kaydedildi. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve karasuları üzerindeki hava alanı, uçuşlar için kapalı olarak kalmaya devam ediyor.
Daha önce Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA), havayolu şirketlerine, Kırım üzerinden uçuşları yenileme ihtimalini değerlendirme önerisinde bulunduğu açıklanmıştı. Amerikan The Wall Street Journal gazetesinin bildirdiğine göre, EASA’nın Rusya tarafından Kırım’ın işgalinden dolayı ortaya çıkan risklerin azaldığını ve bu nedenle Avrupa havayolu şirketlerinin yarımada üzerinde belirlenen iki rotada uçuş gerçekleştirebileceğini açıkladı.
EASA, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Avrupalı havayolu şirketlerine yarımada üzerinde uçuş gerçekleştirmeyi yasaklamıştı.KİEV (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.