Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaUzaySatürn'ün gizemli uydusunu araştıran NASA, uzaylı yaşamına dair işaretler sunabilir

Satürn’ün gizemli uydusunu araştıran NASA, uzaylı yaşamına dair işaretler sunabilir

Gökbilimcilerin “kaşifin ütopyası” diye nitelediği Satürn uydusu Titan’ın yüzeyindeki sırlar, NASA’nın Dragonfly görevi sayesinde yakında ortaya çıkacak.

2030’lu yılların ortasında başlayacak görevin temel hedefleri, kimyasal biyo-göstergeler aramak, uydunun metan döngüsünü incelemek ve hem yüzeyinde hem de atmosferinde meydana gelen prebiyotik kimyasal yapıyı araştırmak olacak.

Titan, yüzeyinde kayda değer miktarda atmosfer ve sıvı olan tek uydu. Öte yandan, Dünya’daki dihidrojen monoksitin (su) aksine, uyduda metan yağmurları yağıyor.

Buna rağmen Titan’da bazı yaşam formlarının hayatta kalması mümkün. Bilim insanları, çözücü sıvı (şekerin suda çözünmesi gibi, bir diğer maddeyi çözerek çözelti oluştan madde) olarak hidrokarbon kullanmış olabilecek geçmişteki ve şimdiki yaşam biçimlerini araştıracak.

Dragonfly’ın bilim ekibinin temmuzda yayımladığı “Döner Kanatlı Yer Değiştirebilir Uçan Araç Dragonfly’ın Titan Görevinin Amaç ve Hedefleri” makalesinin ortak yazarlarından, College of Arts and Sciences’ta gökbilimi doçenti Alex Hayes, “Titan kaşifler için ütopyayı temsil ediyor” dedi.

13 yıl boyunca Satürn’ün yörüngesinde dönerek 7 yeni uydu ve bu uydulardan biri olan Enceladus’un altındaki su okyanusunu keşfeden Cassini, Dünya’nınkinden 4 kat daha yoğun kalın metan atmosferi nedeniyle Titan’ın yüzeyinde neler olduğuna dair bilgi edinemedi.

Öte yandan, gezegende kum tepeleri, göller ve dağlar gibi Dünya’dakilere benzer morfolojik yapılar mevcuttu fakat bu yapıların oluşumunu ortaya çıkaracak kadar veri elde edilememişti.

Hayes, “Cassini fırlatıldığı zaman Titan’ın yüzeyinin tamamının metan ve etandan oluşan sıvı bir okyanusla mı yoksa katı su buzu ve katı organiklerden oluşan bir yüzeyle mi kaplı olduğunu bilmiyorduk” dedi.

Dragonfly bir konumda tam bir Titan günü (16 Dünya günü) geçirip deney ve gözlem yaptıktan sonra yeni bir konuma geçecek. Uzay aracının bir sonraki adımına mevcut konumdan toplanan verileri inceleyen ekip karar veriyor. Bu, Mars onlarca yıl boyunca keşfedilirken geliştirilen bir taktik. Titan’ın yerçekimi, Dünya’dakinin yaklaşık 7’de biri ve hafif rüzgarların yer aldığı yoğun atmosferi de onu bir hava taşıtı için ideal kılıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...