Savaşan Şahin F-16 ilk uçuşunu 45 yıl önce 20 Ocak 1974’de gerçekleştirmişti.

Dönemin önemli askeri uçak üreticilerinden Amerikalı General Dynamics tarafından ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni hava üstünlük projesi için geliştirdiği F-16 Savaşan Şahin 45 yıldır göklerde.

Daha iyi bir görüş açısı sağlamak üzere tek parça bombeli olarak tasarlanan kanopisi ile farklı bir görselliğe sahip olan F-16 proje başlangıcında planlandığı gibi bir gündüz avcısı olmaktan çıkarak her hava durumunda çok yönlü bir savaş uçağı olduğunu zaman içerisinde ispatladı. Yan tarafa monte edilen kontrol çubuğu ve fly-by-wire gibi sistemlerin ilk kez kullanıldığı F-16 savaş uçağı 4,500’ü aşkın üretim adedi ile hala birçok hava kuvvetinin ana güç unsurunu oluşturuyor.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NDE F-16

1980’li yılların başında Türk Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil savaş uçağı olarak seçilen F-16 Savaşan Şahin savaş uçağı, 1987 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterine girdi. F-16 savaş uçakları Türk Hava Kuvvetleri tarafından Bosna Hersek ve Kosova’da, Ege Denizi üzerinde, bölücü terör örgütü ile mücadele de ve sınır ötesi operasyonlarda kullanıldı ve halen kullanılmaya devam ediyor.

1984 yılında Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı ve General Dynamics ortaklığı ile kurulan TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Mısır Hava Kuvvetleri için F-16 üretimi gerçekleştirmiş ve yine başta Türk Hava Kuvvetleri olmak üzere farklı ülkelerin F-16 modernizasyon projelerini gerçekleşirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.