Türk Hava Kurumu Selçuk Efes Havaalanı’nda yeni taksi yolu yapımı tamamlandı.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Türk Hava Kurumu Selçuk Efes Havaalanı’nda uçuş operasyonlarını hızlandırmak amacıyla yapılan taksi yolu çalışmaları tamamlandı. Yaz aylarında yoğun bir hava trafiğine ev sahipliği yapan Selçuk Efes Havaalanı trafiğinin daha hızlı şekilde yönetilmesi için yapılan çalışmalar tamamlanarak yeni taksi yolu hizmete alındı.

1740 metrelik pisti ile yaz döneminde yangın söndürme uçakları, THK Uçuş Akademi uçakları ve Skydiving uçuşlarına ev sahipliği yapan havaalanına yapılan taksi yolu ile özellikle yangın söndürme uçaklarının inişte 7-8 dakikayı bulan bekleme süreleri azaltılarak yangınla mücadeleye hazırlık süresi kısaltılacak.

1000 metre uzunluğa 20 metre genişliğe sahip olan yeni taksi yolu 40 metre uzunluğunda 13 metre genişliğindeki iki bağlantı yolu ile piste bağlantı sağlıyor.

ÇALIŞMALAR EFES ANTİK KENTİ NEDENİYLE DURDURULMUŞTU

2013 yılında başlayan çalışmaların İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından havaalanının Efes Antik Kenti birinci derece arkeolojik SİT alanı içinde kaldığını belirterek çalışmaları durdurmuştu. Türk Hava Kurumu (THK) Selçuk Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı’nın Genelkurmay Başkanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan aldığı ve yapılan çalışmaların “Ülke Hava Savunması/Güvenliği” kapsamında olduğu yazıyla tekrar İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yapılan başvuru sonucunda bir önceki kararla durdurulan apron, taksi yolu ve tel çit çalışmalarının ilgili müze ve kazı başkanlığı denetiminde tamamlanabileceğine karar verilerek çalışmaların tekrar başlaması sağlanmıştı.

Fotoğraflar için THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş’e teşekkür ederiz.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.