Kırgızistan, Çin hava yollarına “Kırgızistan” hava yolu şirketi hisselerinin yüzde 49’unu satın alması ve bu temelde ortak bir şirket kurma teklifi yaptı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kırgızistan’ın Guangzhou Başkonsolosu Maksat Tentimişov, 28 Haziran günü HNA Aviation Investment Group şirketi Stratejik Pazarlama Genel Müdürü Cheng Mingjun ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında taraflar Kırgızistan Cumhuriyeti ile Hainan Hava Yolları arasındaki işbirliği konusunu ele aldı. Maksat Tentimişov, Çin şirketine “Kırgızistan” hava yolu şirketi hisselerinin yüzde 49’unu satın almasını ve onun temelinde ortak bir şirket kurmayı teklif etti.

Ayrıca Kırgız tarafı, “Manas” havaalanının Hainan Hava Yolları uçakları için transit bağlantısı olarak kullanılabileceğini belirtti.

Bunun yanı sıra , taraflar Kırgızistan ve Çin arasında yeni seferlerinin başlaması konusunu ele aldı. Hainan Hava Yolları temsilcileri, Bişke-Urumçi rotasında sefer gerçekleştirmekle ilgilendiklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin tarafının Kırgızistan’ın teklifini ayrıntılı şekilde inceleyeceğini belirttiğini bildirdi.

“Kırgızistan” hava yolu şirketinin yüzde 100’ü devlete ait. Hükümet ülkenin bütçesine katkı sağlamak amacıyla daha önce de şirketi satmaya çalışmıştı.

(QHA/Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.