Brezilya’da Türkiye merkezli ACM Air şirketine ait özel uçakta 1.3 ton kokain ele geçirilmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ACM Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Özkan Şeyhmus Özkan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yeniden gözaltına alınan Özkan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre Özkan, savcılığın itirazı üzerine tutuklandı. Özkan, ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. 33 yıllık bir firma olduklarını, yılda 25 bin uçuşu opere ettiklerini söyleyen Özkan, hava taksiyi herkese kiraya verdiklerini öne sürdü.

Özkan, kendisini şöyle savundu:

“Kim isterse uçağı kiralayabilir. Herkes bu uçağı kiralayabilir. Brezilya’da yaşanmış olay. Ben bu şirketin yönetim kurulu başkanı olarak ne yakınında ne de uzağında yokum. Basında çıkan haberler uçağın devlet uçağı olmasından dolayı, pilotumuz Brezilya’da beraat etmiştir. Ancak Türkiye’ye geldiğinde gözaltına alınıp tutuklanmıştır. 120 gün Latin Amerika cezaevlerinde kötü şartlarda kaldığından dolayı psikolojisi bozulmuştur. Bu sebepten dolayı sağlıklı ifade verememiştir.”

İfadenin ardından nöbetçi hâkim, Özkan’ın tutuklanmasına karar verdi. Kararda, “kuvveTli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller, A.B.B. adlı kişinin ifadesi, yakalanan uyuşturucu maddenin miktarı ve delillerin tam olarak toplanmaması ve şüphelinin kaçma ihtimalinin bulunması” tutuklama gerekçesi yapıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.