12 Haziran’da son uçuşunu yaparak, uçuşlarına son verilen 112. Filo personeli bundan sonra 111. Filo’da görev yapacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı internet sayfasında yapılan açıklamada 12 Haziran 2015 tarihinde 1’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın ÖZTÜRK’ün katılımıyla gerçekleştirilen özel bir törenle, 112’nci Jet Filo Komutanlığı kuruluşu muhafaza edilip, bünyesindeki kadroları kapatılıp, personeli 111’inci Filo Komutanlığına görevlendirildiği açıklandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kuvvet Planlamasına uygun olarak envtanerde bulunan F-4E/2020 uçaklarının her yıl planlı olarak uçuştan ayrılması, en son uçağın ise 2020 yılında hizmet dışına çıkarılması planı kapsamında; F-4E/2020 uçaklarının görev ve bakımlarının etkinlikle yürütülmesi maksadıyla Eskişehir’de bulunan F-4E/2020 Filolarının birleştirilmesine karar verildi.

F-35 Müşterek Taarruz (Joint Strike Fighter) uçaklarının Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmesine kadar, tarihinde pek çok önemli görevler icra etmiş ve başarılar kazanmış olan 112’nci Jet Keşif Filo Komutanlığının uçakları ve pilotları ile birlikte bütün personeli 111’nci Filo Komutanlığı bünyesinde görev yapmaya devam edecekler.

100 Uçaklık Sipariş Planlanıyor

Türk Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil jet savaş uçağı ihtiyacı kapsamında 100 adet F-35A Müşterek Taarruz Uçağının sipariş edilmesi planlanıyor. Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile toplam 6 uçağın ön sipariş olarak verilmesi için görüşmelerin yürütülmesi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilendirilmiş durumda.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.