Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından Yükseköğretim kurumlarında havacılık branşlarında okuyan öğrencilerin 2015-2016 yaz dönemi staj yerleştirmelerini tamamlandı.

2015-2016 yaz dönemi için üniversitelerin havacılık bölümlerinde öğretim gören toplam 2 bin 796 öğrenciye havacılık işletmelerinde staj imkanı sağlandı. Stajyer kontenjan atamaları, SHGM ve YÖK’ün 1 Mart 2016 tarihinde yaptığı toplantıda belirlenen kriterler çerçevesinde iki aşamalı olarak gerçekleştirildi.

İlk aşamada; okulun yetkisi, kuruluş yılı, Sivil Havacılık Komisyonu kararları uygulama durumu, çalışmalara nitelikli katkı, bölümlerin öğrenci sayısı azlığı gibi kriterlere göre Yükseköğretim Kurumları değerlendirilerek okulların öğrenci kontenjanları belirlendi. İkinci aşamada ise öğrencilerin not ortalaması ve mezuniyete yakınlık kriterleri esas alınarak başvurular alınacak öğrenci sayısına göre sıralama ve dağılım bilgisayar sistemi üzerinden otomatik olarak yapıldı.

5629 öğrenci staj yapmak için SHGM sistemine kaydedilmiş, fakat sektörün tüm imkanlarını zorlayarak verebildiği kapasite uyarınca 2796 kişi yukarıdaki kriterlere göre otomatik olarak atanması yapıldı.

SHGM’nce yapılan staj yerleştirme işlemleri tamamlandı. Gelecek yıllarda da öğrencilerin stajlara yerleşebilmesi için okullarının SHGM’den yetkili olması ve öğrencilerin de not ortalamalarını yüksek tutmalarında fayda görülmektedir.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.