Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Türk Hava Kurumu Yeniden Yapılanıyor

Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Atılgan, “Yeniden Yapılanma ve Dönüşüm Sürecinde Türk Hava Kurumu” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

THK_Yeniden_Yapılanıyor1THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, pilot yetiştirme açısından 7 binden fazla pilot yetiştirdiklerinin altını çizerek, “Bugün de Türkiye’nin pilot yetiştirme kabiliyeti senede 300 pilottur. Sivil havacılığımızın ihtiyaç duyduğu pilot sayısı senede 800’dür. Bunun yarısını THK yetiştirmektedir. Amacımız; milli ihtiyaçlarımızı karşılayacak oranda pilot yetiştirmek için bir yapılanma ve araştırmadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 17 noktasında Sağlık Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu ambulans helikopter işini yürüttüklerini kaydeden Atılgan, bunun çok zor bir iş olduğunu belirterek şunları söyledi:

“2 yıldır bu görevi başarıyla yürütmekteyiz ve 5 yıllık bir süre için Sağlık Bakanlığı ile ihale kazanılmıştır. Önümüzde 3 yıl daha bu görevi başarıyla icra edeceğiz. Bu görevi dünyada çok az ülke tarafından yapılan gecede yapılması için 3 noktada faaliyetimiz yeni bir şekil almıştır. Çanakkale, Bursa ve Ankara’da 24 saat esasına göre bu işler yapılmaktadır.”

THK_Yeniden_Yapılanıyor5Yeni yangın sezonunun başlayacağını ifade eden Atılgan, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu ihale kazanıldı. Türkiye’nin 5 noktasında yangın operasyonumuz devam edecektir. Avrupa’nın da en önemli yangın filosuna sahip olan THK, CL-215 uçakları ile en önemli değerlerimiz olan ormanlarımızın zarar görmemesi için faaliyetlerini yürütmektedir. 7 senedir yürüttüğü bu faaliyeti önümüzdeki 3 yıl içinde de yürütecektir. Bu sistemi daha da geliştirerek, devletimizin hizmetine sunmak için Bakanlık yetkilileri ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Türkiye, orman yangınları konusundaki zayiatları, dünyadaki en önemli ülkeler arasına girmiştir ve orman yangınlarına anında müdahale açısından ön sıralara doğru yükselmiştir” diye konuştu.

Milli imkanlar ile 2 kişilik bir eğitim uçağının yapıldığını aktaran Atılgan, “Bunun da uçuşunu yapması için son hazırlıklar devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde de bu uçağın uçuşunu gerçekleştireceğiz. Eğitim kamplarımızda yamaç paraşütü, planör, paraşüt atlayışı gibi Türk gençliğine ücretsiz hizmet vermekteyiz. Okullarda da vermiş olduğumuz havacılık eğitimleri ile yılda 60 bin öğrenciye bu eğitimi vermekteyiz. Biz bu eğitimleri 100 binler ile buluşturmak istiyoruz. Bu kamplardaki iskan ve iaşeye dönük imkanları geliştirebilirsek, eğitici imkanlarımız ile birlikte bunun yılda en az 100 bine çıkması için planlamamız var” açıklamasını yaptı.

THK_Yeniden_Yapılanıyor3 THK_Yeniden_Yapılanıyor4 THK_Yeniden_Yapılanıyor7

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR