Marmaris Kumlubük Koyu’nda bir otelin plajına inen helikopter tartışmalara sebep olmuştu.

Helikopteri kullanan VAV Teknoloji’nin sahibi Temel Akçay’dan işletme ve pilot açıklamaları talep edildi.

Konuya ilişkin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) yapılan duyuruda, “uçuş planında belirtilen koordinattan farklı bir noktaya iniş/kalkış yapılması durumunda sebebin belirlenmesi amacıyla ilgili işletme ve pilot açıklamaları talep edilmektedir.” denildi.

SHGM’den yapılan duyuru şöyle;

Bazı sosyal medya paylaşımlarında “Plaja İniş Gerçekleştirildi” olarak duyurulan olaya ilişkin olarak açıklamadır:

Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan UOD-2017/7 sayılı Genelge uyarınca tanımlı alanlar dışında (havaalanı, heliport, helipad, vb.) kalan alanlara iniş/kalkış yapılması ve yer emniyetinin sağlanması işletme ve pilot sorumluluğundadır.

Uçuş Planı çekilirken söz konusu Genelgede yer alan tüm gerekli prosedürler işletmeler tarafından uygulamış kabul edilir ve tanımlı alanlar dışında kalan alanlarda uçuş planına “ZZZZ” doldurularak koordinat yazılır ve uçuş planı ilgili brifing ofisi tarafından kabul edilir.

Bu bağlamda, uçuş planında belirtilen koordinattan farklı bir noktaya iniş/kalkış yapılması durumunda sebebin belirlenmesi amacıyla ilgili işletme ve pilot açıklamaları talep edilmektedir.

Söz konusu rapor ve eldeki veriler kapsamında SHY-1 ve SHY-6C Yönetmelikleri uyarınca komisyon kurularak gerekli değerlendirmeler yapılmakta ve gerekli görülmesi halinde işletme ve pilot nezdinde idari işlem (SHY-İPC Yönetmeliği kapsamında para cezası, SHY-1 Yönetmeliği kapsamında pilot lisansı üzerinde işlem, vb.) tesis edilmektedir. 
Kamuoyuna duyurulur.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.