Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetki ve ruhsatları iptal edilen Tarkim’e bağlı İstanbul ve Adana uçuş okullarında eğitim alan pilotaj öğrencilerinin durumu hakkında açıklama yapıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle;

Tarkim Uçuş Eğitim ve Uçak Bakım Onarım Ltd. Şti.’nin İstanbul ve Adana’da bulunan hangarlarının kira sözleşmelerinin DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından fesih edilmesi nedeniyle, İstanbul ve Adana Uçuş Eğitim Organizasyonlarının (FTO) eğitim yetkileri, 29 Eylül 2016 tarihinden itibaren askıya alınmıştır. FTO’nun tekrar faaliyete başlamak için gereklilikleri yerine getirip getiremeyeceği veya ne zaman yerine getireceği Genel Müdürlüğümüzce bilinmemektedir.

Her iki FTO’ya kayıtlı olup, eğitimine bir başka FTO’da devam etmek isteyen kursiyerler, aşağıda belirtilen gereklilikler çerçevesinde Genel Müdürlüğümüze müracaat etmeleri halinde kredilendirme yapılarak eğitimlerine devam edebileceklerdir.

 1. Tarkim Uçuş Eğitim ve Uçak Bakım Onarım Ltd. Şti. ile kursiyerlerin yaptıkları ticari sözleşmeler ve maddi hususlar ile Kursiyerlerin devam edecekleri FTO’ların seçimi ve bunlarla yapılacak ticari sözleşmeler ve ödemeler Genel Müdürlüğümüz görev alanı dışındadır.
 2. Kredilendirme müracaatları şahsi yapılabileceği gibi, eğitime devam edilmesi planlanan FTO tarafından da yapılabilecektir.
 3. Kredilendirme başvurusu Genel Müdürlüğümüze dilekçe ile yapılacaktır. Dilekçede alınmış olan eğitimler özetlenmeli, talep açıkça belirtilmeli ve mümkünse eğitimin devam edileceği FTO’da belirtilmelidir. Zira, FTO’ların eğitimde kullandıkları uçak tipleri aynı olmadığı için fark (differences) eğitimi de gerekebilecektir. Yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda kursiyerlerin almaları gereken ilave eğitimler yazılı olarak bildirilecektir.
 4. Uçuş eğitimlerinin kredilendirilmesi için talep dilekçesi ekinde aşağıdaki belgeler yer almalıdır.
  a) Onaylı uçuş kayıt defterinin aslı (logbook),
  b) Varsa lisans fotokopisi,
  c) ATPL sınavları tamamlanmış ise sonuç belgesinin fotokopisi,
  d) Eğitimin süreciyle ilgili gönderilmesinde fayda görülen diğer belgeler

İlgililere duyurulur…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.