Amatör Havacı Yetiştirilmesi amacıyla hazırlanan Eğitim Taslak Talimatı Çalıştayı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde 24 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da amatör havacılık kuruluş ve gönüllülerinin katılımıyla düzenlendi.
Ülkemizde amatör ve sportif havacılık faaliyeti yapılmasına yönelik, pilot sayısının arttırılması, amatör, sportif havacılığın gelişimi ve teşvik edilmesine imkan sağlayacak usul ve esasları düzenleyen talimat ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak üzere sektör kuruluşları Türk Sivil Havacılık Akademisi’nde bir araya geldi.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici Çalıştay’ın açılış konuşmasında, ülkemizde amatör ve sportif maksatlı havacılık faaliyetinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan taslak talimat ile gençlerin bu alana ilgisini arttırmayı hedeflediklerini kaydetti. Amatör havacılık faaliyetlerinin ülkemizde daha da geliştirilmesi için sektördeki kuruluşlar ile karşılıklı görüş alışverişi içinde talimatta gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtin Genel Müdür Kesici, böylece amatör havacılığı merak eden ve ilgi duyan gençlerin gerekli eğitimleri daha kolay alabileceğini ifade etti.
Çalıştay’ın sabahki oturumunda SHGM Uçuş Operasyon Daire Başkanı Oğuzhan Kabakçı koordinasyonunda Amatör Havacılık Çalışma Grubu Başkanı Aytekin Turgut ve SHGM Kontrol Pilotu Ersel Özkan tarafından “Amatör Havacılık Yetiştirme Projesi” tanıtıldı.
Amatör Havacı Belgesi almak üzere amatör havacılık eğitimlerine katılacak kişilerin, çok hafif hava araçları sınıfında bulunan ultralight, gyroplane,  microlight ve ELA  1-2  sınıfındaki  uçak,  helikopter,  planör,  balonlarda  alacakları  teorik,  simülatör ve uçuş eğitimlerine ilişkin düzenlemeler  çalıştayda masaya yatırıldı.  Öğleden sonra düzenlenen oturumlarında taslak talimatta yer alan Amatör Havacılık Eğitimi, Belge Tanzimi ve Yetkilendirmeler, Amatör Havacı Eğitimlerinin Kredilendirmesi, Uygulama Usul ve Esasları üzerinde görüşmeler sürüdürüldü.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.