Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, “Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin 9 Ocak 2016 tarih ve 29588 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Amatör havacılık faaliyetlerine, bu faaliyetlerde kullanılacak hava araçlarına, faaliyetleri yürüten gerçek ve tüzel kişilere ilişkin usul ve esasları belirlemeyi amaçlayan yönetmeliğe göre, amatör havacılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen pilotların, uçuş yapacakları hava aracı kategorisinde Genel Müdürlük tarafından düzenlenmiş pilot lisansına ve geçerli yetkilere sahip olması gerekecek.

Gerçek veya tüzel kişinin hiçbir mali ve ticari kazanç olmaksızın ve herhangi bir işletme ruhsatı zorunluluğu aranmaksızın yürüttüğü havacılık faaliyeti türünü kapsayan amatör havacılık faaliyetlerinde, amatör yapım hava araçlarıyla azami kalkış ağırlığı 2 bin kilogram ve altında olan ve kompleks olmayan hava araçları kullanılabilecek.

Amatör hava aracı sahibi, hava araçlarının emniyetli uçuş şartlarının sağlanmasından sorumlu olacak. Amatör havacılık faaliyeti gerçekleştirecek hava aracı sahibi olan veya olmaya niyetlenen gerçek veya tüzel kişinin, hava araçlarının sadece amatör havacılık faaliyetlerinde kullanılacağını yazılı beyan ederek, gerekli belgelerle Genel Müdürlüğe başvurması gerekecek.

İŞTE SHGM’NİN YAYIMLADIĞI YÖNETMELİK… TIKLAYINIZ…

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.