Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl uygulamaya soktuğu “Gönüllü raporlama” sistemiyle sektör çalışanları uçuş emniyetini ilgilendiren önemli bilgileri raporlamaya teşvik edilmeye başlandı.

Bu bilgi havacılıktaki potansiyel riskleri öğrenmeye ve belirlemeye, uygun ve zamanında önlemler almaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Raporlar havacılık servislerini kullanan veya bu alanda uçuş emniyetiyle ilgili gözlemde bulunan, havacılıkta direk veya dolaylı olarak bulunan herhangi biri tarafından yapılabiliyor ve SHGM’ne Müdürlüğümüze isimsiz bir şekilde  iletilebiliyor.

Gönüllü Raporlamanın temel hedefi, zorunlu raporlama sistemleri ile belirlenemeyen fiili veya olası emniyet eksiklikleri ile ilgili rapor toplayarak havacılık emniyetini artırmak olup, SHGM tarafından isteğe bağlı, cezalandırıcı olmayan ve gizli bir raporlama sistemi olarak uygulamaya alındı.

SHGM’den yapılan açıklamada, “havacılık emniyetini artırabileceğini düşündüğünüz ancak mevcut kanallardan biriyle bildirilmemiş olan bilgiler edindiğinizde VEYA herhangi bir olay ya da tehlikeyi başkalarının da öğrenmesini ve bu bilgilerden yararlanmasını istiyor fakat kimliğinizi gizlemek istiyorsanız Gönüllü Raporlama Formundan yararlanabilirsiniz ve gönüllü Raporlama ile raporu verenin kimliğini gizlemeyi taahhüt ederiz.” denilmişti.

Bu uygulama  doğrultusunda,  bir şirketin  teknik departmanından gelen “gönüllü raporlama”ya, SHGM’den verilen yanıt ” Raporlarınızın denetleme ile sonuçlandırılabilmesi için lütfen daha somut bilgiler veriniz.” şeklinde oldu.

SHGM’nin Twitter hesabından yapılana açıklamayı görünce  sormadan edemedik. Acaba daha nasıl somut bilgi verilecek? Sosyal medyada yayınlanınca o şirkette deyim yerindeyse, cadı avı başlatılmış olmasın.

Raporlamayı yapanın kimliği GİZLİ kalacakmış! Böyle mi kalıyor, karar size ait. Gerçi mailde ki başlığa  bakılacak olursa, uçuş güvenliği ile uçuş emniyeti arasındaki farkı bilmeyen bir kişi.

Karar okuyucularımızın…

rp

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.