Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,İHA uçuş izinleriyle ilgili yeni bir duyuru yayımladı.Duyuruda “Genel Müdürlüğümüze yapılan İHA uçuş izni başvurularıları ile eş zamanlı olarak uçuş gerçekleştirilecek sahaların DHMİ Genel Müdürlüğü Uçuş İzni Koordinasyon Birimlerine gönderilmesi, başvuruların hızlı neticelendirilmesi bakımından önem taşımaktadır. ” denildi.
Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

22 Şubat 2016 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren SHT –İHA Talimatı kapsamında Türk Hava Saha içerisinde uçuş gerçekleştirecek İnsansız Hava Araçları için uçuş izinlerine ilişkin gereklilikler belirlenmiş ve bu kapsamda başvuru usulllerini, sürecinin nasıl işlediğine ilişkin bilgilendirmeleri ve tescil, kayıt, uçuş izinlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan veren “iha.shgm.gov.tr” web adresi hizmete sunulmuştur.

Genel Müdürlüğümüze yapılan İHA uçuş izni başvurularıları ile eş zamanlı olarak uçuş gerçekleştirilecek sahaların DHMİ Genel Müdürlüğü Uçuş İzni Koordinasyon Birimlerine gönderilmesi, başvuruların hızlı neticelendirilmesi bakımından önem taşımaktadır.

Başvuru gerçekleştiren işletme/şahıs tarafından söz konusu web adresinde yer alan “Şehirlere Göre Koordinasyon Noktaları” listesine bakılarak, uçuş gerçekleştirilecek sahanın Ankara Uçuş Kontrol Bölgesi (FIR) veya İstanbul Uçuş Kontrol Bölgesi (FIR)’nde mi olduğunun DHMİ Uçuş İzni Koordinasyon Birimine iletilmesi gönderilmesi gerekmektedir.

Bununla beraber, İHA’larla gerçekleştirilecek uçuşlarda hava sahasını kullanan diğer hava araçlarının güvenliğinin ve uçuş emniyetinin sağlanması amacıyla Genel Müdürlüğümüzden uçuş izni alınmasını müteakip www.ead.dhmi.gov.tr web adresinden NOTAM’ların kontrol edilmesi ayrıca önem arz etmektedir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.