Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

SHGM’den” Kurumsal Siber Olaylara Müdahale Merkezi” direktifi

SHGM, siber saldırılara karşı savunma için ilgili kurum ve kuruluşlar ile özel işletmeler bünyesinde kurulması gereken Kurumsal Siber Olaylara Müdahale Merkezlerine ilişkin  bir genelge yayınlandı.

Genelgeyle, “Siber Güvenlik Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda, Kurum ve kuruluşların bilgi ve iletişim sistemlerinde bulunan güvenlik zafiyetleri, bu sistemlerin hizmet dışı kalmasına veya kötüye kullanılmasına, kişisel bilgilerin ifşasına, can kaybına, büyük ölçekli ekonomik zarara, kamu düzeninin bozulmasına ve/veya ulusal güvenliğin ihlalinin önüne geçilmesi” hedefleniyor.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Genelgede, havayolu işletmeleri , yer hizmet kuruluşları,  havaalanı işleticileri, terminal işleticileri , hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı (DHMİ, Anadolu Üniversitesi, HEAŞ, Hezarfen, THK vb.) gibi kurum/kuruluşların sektörel SOME’ler (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) oluşturması istendi.

Genelge kapsamına giren  27   kurum ve kuruluş bu genelge’ye  ek olarak Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı’nda yer alan “Siber Tehditlere Karşı Yapılacak İşlemler Talimatı”ndaki uygulamaları da yerine getirecekler.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR