Canadian Armed Forces Maintainers, from the Canadian Air Task Force Lithuania, await the pilots to disembark the CF-188's to greet them and prepare the aircraft for the coming mission at Šiauliai, Lithuania, during Operation REASSURANCE, in support of NATO Baltic Air Policing, Block 36 on August 26, 2014. Photo: Cpl Kenneth Galbraith, CFJIC/Combat Camera Des spécialistes de la maintenance des Forces armées canadiennes affectés à la force opérationnelle aérienne du Canada en Lituanie attendent que les pilotes descendent du CF188, le 26 août 2014, en vue de les saluer et de préparer l’avion pour la mission à Šiauliai (Lituanie), laquelle vise à appuyer le bloc 36 de la police aérienne de l’OTAN dans la mer Baltique, dans le cadre de l’opération Reassurance. Photo : Cpl Kenneth Galbraith, CIIFC/Caméra de combat RE2014-0048-006

Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından Baltık haber ajansı BNS’ye yapılan açıklamada, Rus savaş uçaklarının Litvanya’nın hava sahasını ihlal etmediği ancak Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeler ve Kırım’ı işgalinin ardından Baltık Denizi üzerindeki uçuşlarını “tehlikeli sayıda” arttırdığını kaydetti.

160’ın üzerinde uçuş gerçekleşti

NATO’nun Hava Polis Misyonu görevini yapan savaş uçaklarının da bu nedenle, Rus savaş uçaklarını belirlemek için Baltık Denizi üzerinde geçen yıl 160’ın üzerinde uçuş gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Baltık ülkelerinin hava sahasını koruyan NATO jetleri, 2014’te 140, 2013’te 47, 2012’de 44, 2011’de 37 ve 2010’da da sadece 4 kez Rus uçaklarını tespit için havalanmıştı.  Litvanya ve Estonya’daki NATO Hava Polis Misyonu’nu şu anda Macaristan ve Almanya üstleniyor. Bu misyonu, 7 Ocak’ta İspanya ve Belçika devralacak. VİLNİUS(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.