Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, sıcak hava balonculuğunun merkezi olan Kapadokya Bölgesi’nde uçuş emniyetine yönelik yeni tedbirleri içeren genelge hazırlandı.

Uçuşlar günlük olarak iki periyot  olarak düzenlendi

Buna göre, ilk periyodu gün doğumundan 30 dakika öncesi ile yerel 11.00 saatleri arasında ve aynı anda en fazla 105 balonun uçuşuna izin verilecek.İkinci periyod ise yerel saat ile 14:00 ile gün batımından 30 dakika sonrasına kadar (Türkiye AIC kurallarına riayet edilmek şartıyla) meteorolojik verilerin olumlu alınması kaydıyla en fazla 65 balonun uçuşuna izin verilecek.

Uçuşlarda telsiz konuşmaları kayıt altına alınacak.

Uçuşları gerçekleştiren tüm balonlarda barometrik altimetreli GPS /uydu veya diğer
uygun teknikle çalışan Balon Takip sistemi tüm uçuş boyunca ve inişi müteakip takip eden en az 3 dakika süresince çalışır vaziyette açık tutulacak. Balon Takip sistemi çalışır vaziyette olmayan balonlar ile uçuş yapılmayacak.
Genelge İçin Tıklayınız.

 Slotlar yeni baştan düzenlendi

Öte yandan, Kurumdan bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada, Nevşehir Kapadokya Balon  sahası Slot Uygulama Talimatının (SHT-BALON-SLOT) 20.06.2019 tarihi itibariyle onaylanarak yürürlüğe girdiği, bu talimat uyarınca, 29/09/2015 tarihli, Nevşehir Kapadokya Balon Uçuş Sahası Sıcak Hava Balonları Slot Uygulama Talimatı yürürlükten kaldırıldiğı bildirildi.
Talimat İçin Tıklayınız.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.