Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu,  Siirt’e tarifeli uçak seferlerinin acilen düzenlenmesini istedi.

Siirt Havalimanı’na uçuşların olmayışı hükümetin uygulamaya koyduğu cazibe merkezleri programı için olumsuz bir durum oluşturacağını belirten Kuzu, Siirt Havalimanı’na tarifeli uçak seferleri düzenlenmesi için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli girişimleri başlattığını belirtti.

BoraJet Hava Yolları’nın bütün seferlerini durdurmasının ardından Siirt Havalimanı’nda tarifeli uçak seferlerinin de sona erdiğini belirten Kuzu, bu durumun vatandaşların, yatırımcılarımızın zorluk çektiklerini ve mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Siirt’in yolcu potansiyeli açısından çok iyi durumda olduğunu ve geçmiş yıllarda buradan yapılan seferlerde doluluk oranının memnuniyet verici bir düzeyde olduğunu hatırlatan Kuzu “BoraJet firmasının bütün seferlerini durdurmasının ardından Siirt Havalimanında tarifeli uçak seferleri de sona erdi. Bu durumda Siirtli hemşerilerimizin Batman, Diyarbakır veya bölgemizdeki diğer bir havalimanına yönelmelerine yol açıyor. Hemşerilerimiz maddi ve manevi açılardan bu zorlukları çekerken öte yandan Siirt Havalimanı faal bir durumda olmasına rağmen atıl duruma düşüyor. İlimizden özellikle İstanbul ve Ankara yönüne önceden yapılan yapılacak seferlerde yolcu potansiyeli çok iyi durumdaydı. Nitekim yıllardan beri çeşitli firmalar tarafından bu iki şehrimize yönelik olarak gerçekleştirilen karşılıklı seferlerde yolcu potansiyeli açısından bir sorun yaşanmadı. Bu durumları göz önünde bulundurarak yetkililerden ilimiz havalimanına tekrar tarifeli uçak seferleri konmasını istiyoruz.” dedi.

Hükümetin uygulamaya koyduğu cazibe merkezleri programı kapsamında Siirt’e yatırım yapmak için 100’e yakın kişinin müracaatının bulunduğunu hatırlatan Oda Başkanı Kuzu şöyle dedi: ”Cazibe merkezleri programından çok umutluyuz. İlimiz gibi geri kalmış iller için büyük bir umut. Program kapsamında yapılacak yatırımlarla istihdam sorunu büyük ölçüde çözülecek ve bu illerimizin kalkınmalarını sağlayacaklardır. Bu program kapsamında ilimizde yatırım yapmak üzere 100’e yakın müracaat var. Ancak tarifeli uçak seferlerinin sona ermesi bu program açısından da olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Girişimci yatırım yaptığı memlekete hava yolu ulaşımının olmasını temel şartlardan biri olarak görmektedir. Hava ulaşımı olmayan bir memlekete hiçbir kimse yatırım yapmak istemez. Bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.”

Siirt Havalimanı’na tarifeli seferler başlayıncaya kadar bu işin takipçisi olacaklarını belirten Kuzu,  “Bu seferlerin başlamasını sağlayıncaya kadar bu işin takipçisi olacağız. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın desteklerini bekliyoruz. Oda olarak,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet Genel Müdürlüğü olmak üzere gerekli yerlere yazılı müracaatlarımızı yaptık.  Bu konuda bize destek verileceğini ve talebimizin makul karşılanacağını umuyoruz.” dedi.

Kuzu, Siirt Havalimanı’na tarifeli seferler düzenleyecek olan firmalara oda olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.