Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu’na konuşan Sivil Havacılık Sektörü uzmanları, Atatürk Havalimanı sahasına yapılan pandemi hastanesi üzerine değerlendirmelerde bulundular.

İşte o değerlendirmeler;

Oktay Erdağı – Sivil Havacılık Genel Müdür eski Yardımcısı

“Atatürk Havalimanı mevcut 3 pisti, terminalleri, bakım hangarlarıyla Türkiye’nin önemli bir varlığı ve zenginliğidir.

Her biri yaklaşık 2 milyar TL olan 2 pistin kırılması ve tam ortasına hastane inşa edilerek devre dışı bırakılması hiçbir şekilde anlaşılabilir gibi değildir

Toplam da 11 milyon 650 bin metrekare araziye ve tüm altyapısıyla yaklaşık 700 bin metrekareyi bulan kapalı terminal ve hizmet binaları alanları rahatlıkla değerlenir.

17/35 sağ ve sol pistlerinin kullanım dışı kalmasının ardından geriye 05/23 pisti kalmıştır. Bu pisti halen THY Uçakları, Cumhurbaşkanlığı Filosu, Kargo ve Özel Jetler kullanmaktadır.

Ancak hastane 05/23 pisti için de gerek mânia gerekse de can, mal ve uçuş emniyeti bakımından emniyetsizlik yaratmaktadır.”

Eyüp Turşucu-Kaptan Pilot

“Atatürk Hava Limanına yapılan inşaat 2920 sayılı Sivil Havacılık kanununda yer alan 47. Maddeye göre değerlendirilerek yapılmalıydı. Bu işten biraz anlayan hiç kimse yapılan bu yapıların mânia oluşturmayacağını iddia edemez.

Bu meydanın hâkim rüzgarı kuzey-güneylidir. Gün gelir şu anda açık bırakılan tek pist olan 05-23’e iniş kalkış yapılamayabilir. Ayrıca pist uzunluğu 2.500m olup yok edilen pistlerden 600m daha kısadır.

Yaşanacak bir kazanın sorumlusu buraya bu inşaata müsaade edenler olacaktır.”

Dr. Ramazan Aydın – Emekli Albay – Keçiören Hastanesi sahibi

“Askeri Hastanelerin tekrar açılması çağrısı yapmıştım. Sayın Uğuroğlu önerdiğin Atatürk Sağlık kompleksi ve hastanesi projesi gerçekten dünyaya örnek olur.

Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda gerekli talimatları vermesi yerinde olur. Zararın neresinden dönülse kardır.”

Sayın Erdoğan gelin bu çağrımı dinleyin ve hatalı uygulamayı sonlandırıp “Türkvari” mega bir projeye dönüşmesi için hemen talimat verin lütfen…

Orhan Uğuroğlu’nun yazısının tamamı için; TIKLAYINIZ

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.