Görsel: İngiliz Hasta (The English Patient ) filmi
Türkiye’de sivil akrobasi uçağı denince akla gelen uçak ‘Mor Menekşe’ ve onun mucizeler yaratan pilotu Ali İsmet Öztürk Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, “M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterine yeni bir uçağın daha katılacağını” açıkladı.
Öztürk açıklamasında şunları kaydetti;
“1996 Yılında çekilen ve “Baş Yapıt” olarak nitelendirilen, aynı yıl 9 OSCAR ödülü birden alan, “İNGİLİZ HASTA” filminde ROL alan ,1941 Model T 7471 Seri Nolu TIGER MOTH, bundan böyle hayatına M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzemizin envanterinde ve “Uçar Durumda” devam etmek üzere geliyor … ! M.S.Ö. Havacılık Müzemizin “en kıymetli” parçalarından biri olacağına inandığımız bu uçak ile “Havacılık Kültürümüz” daha da artacak ve gelişecek… Tüm “Asuman” severlere müjde olsun”
İngiliz Hasta (The English Patient)
1992’de yayımlanmış olan Michael Ondaatje romanından uyarlanmış Oskar ödüllü bir film. Ayrıca romanı da ilgi çekici kurgusundan dolayı Kanada’da devlet tarafından verilen önemli ödüller kazanmıştır. Film ise 1996 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini Anthony Minghella yapmıştır. Film 1996 yılında en iyi film de dahil olmak üzere 9 dalda Oskar ödülü kazanmıştır. Ek olarak, romanın yazarı Ondaatje de film yapımcıları ve senaristler ile birlikte çalışmış ve filmin romandan uyarlanma aşamasında önemli katkılarda bulunmuştur.
Öztürk’ün paylaşımda bulunduğu 1941 Model T 7471 Seri Nolu TIGER MOTH uçağının film görüntüleri için;
https://www.youtube.com/watch?v=RFp62US2cyg
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.