Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Son Anlarda Kokpitte Panik Vardı!

İniş denemesi sırasında düşmesi ile 62 kişiye mezar olan flydubai uçağının pilotlarının kazaya sebep olan dalış öncesi ciddi panik yaşadığı iddia edildi.

Dubai’den Rusya’nın Rostov on Don şehrine uçan FZ981 sefer sayılı flydubai uçuşuna dair araştırma çalışmaları sürdürülüyor. Araştırma ekibinden adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan açıklamaya göre kaza öncesinde kokpitte panik terörü yaşanıyordu. Pilot ve kokpit ses kayıtlarının bulunduğu kara kutudan elde edildiği iddia edilen bilgiler pilotların son anlarda yaşadıkları paniği ortaya koyuyor.

FZ981 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren B738 tipi uçağın tüm ses kayıtlarının çözümlenmesi iki haftayı sürmesi beklenirken ilk çözümlemelere göre zorlu hava koşulları altında gerçekleştirilmeye çalışılan iki iniş denemesi sonrasında pilotlardan birinin elle yaklaşma yapmaya karar verdiğinin anlaşıldığı açıklandı. Adı açıklanmayan araştırma grubu üyesinden edinilen bilgiye göre bu karar sonrası uçağı otomatik pilottan çıkartan pilotun TOGA (Take off. Go around) butonunu aktif hale getirdiğinin duyulduğunu söyledi.

Elle yaklaşma sırasında bir savaş uçağı pilotu gibi yüksek koordianasyona ihtiyaç duyulacak bir hava durumunda yapılan yaklaşma sırasında pilotun rudder ve yatay stabilizer üzerinde yeterli kontrole sahip olamadığı iddia edildi. Uçağın kontrol yüzeyleri üzerinde yeterli kontrolün sağlanamaması üzerine hız kaybı yaşandığı ve kokpitte stall düdüğünün sesinin duyulduğu belirtildi. Stall düdüğünün ötmesi sonrasında pilotun gaz kollarını sonuna kadar ittiği ve tırmanmaya devam etmeye çalıştığı ancak diğer pilotun durumun tehlikeli olduğunu söyleyerek uçağın burnunu indirmeye çalıştığı iddia edildi.

Bu durum sonrasında kokpitte duyulduğu iddia edilen son ses kaydının ise “Bekle! Nereye uçuyorsun? Dur! Dur!” şeklinde olduğu iddia edildi.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR