Teknoloji milyarderleri Elon Musk’ın SpaceX’ine ve Jeff Bezos’un Amazon’una uzay interneti konusunda bir rakip geliyor.

ABD Federal İletişim Kurulu (Federal Communications Commission – FCC) havacılık şirketi Boeing’e 147 uydudan oluşan proje için dün izin verdi.

Boeing, SpaceX ve Amazon’unki kadar büyük olmayan proje kapsamında 132 uydusunu, 1056 kilometre yükseklikte alçak Dünya yörüngesinde yerleştirmeyi hedefliyor.

Geriye kalan 15 uyduysa, 27 bin 355 kilometre ile 44 bin 221 kilometre arasına gönderilecek.

Şirket, internet ağı çalışmaları sürerken ABD ve Porto Riko’ya hizmeti sunmayı istiyor. Proje tamamlandığında internete bütün dünyadan erişebilmesi bekleniyor.

Boeing’in uydularının yarısını fırlatmak için 6, bütün ağ içinse 9 yılı var. Şirket, FCC’den bu zorunlulukları gevşetmesini ve 5 uyduyu 6 yılda, geri kalanıysa 12 yılda fırlatmayı istemişti. Ancak FCC bu talebi kabul etmedi.

Öte yandan SpaceX daha önce Boeing’in projesine dair endişelerini dile getirmişti. Uzay şirketi, alçak Dünya yörüngesinin hali hazırda kalabalık olduğunu ve Boeing’in projesinin diğer uydularla çarpışma riskini artırabileceğini öne sürmüştü.

SpaceX, Starlink adlı projede 1797 uyduya ulaştı. 2027’de tamamlanması hedeflenen proje kapsamında dünya yörüngesinde 30 bin uyduluk ağ kurulması planlanıyor.

İlk uydularını seneye fırlatmayı hedefleyen Amazon’un girişimi Project Kuiper’ın 3 bin 236 uydu fırlatması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.