Sriwijaya Air’in SJ182 sefer sayılı uçuşunda yaşanan kaza ile, 2008’den bu yana beş Boeing 737’yi kaybeden havayolunda sorunlu bir emniyet sicili olduğunu ve daha geniş kurumsal sorunları işaret etmektedir.

Resmi soruşturma 737-500’ün (PK-CLC) Cakarta’dan kalktıktan dört dakika sonra Java denizine düşmesiyle 62 yolcu ve mürettebatın yaşamını kaybetmesine neyin sebep olduğunu ortaya çıkaracak olsa da, Sriwijaya’nın yıllar boyunca emniyet problemleri yaşadığı açıkça görülmektedir .

Wikimedia Commons tarafından yayınlanan bilgilere göre;

Cirium filo verilerine göre, en son yaşanan olayın öncesinde, işletmenin 2008, 2011, 2012 ve 2017’de 4 B737 kazası daha olup, SJ182’nin aksine, diğer dört kaza da iniş sırasında meydana gelmiştir.

Kazalardan sadece birisinde can kaybı yaşandı, Ağustos 2008’de meydana kazada bir kişi öldü ve 14 kişi yaralandı. Sriwijaya B737-200 (PK-CJG) uçağı Jambi’ye inerken ıslak pistte duramadı. Tek ölüm yerdeki bir çiftçiydi. Kaza incelemesinde uçakta hidrolik arızası meydana geldiğini ortaya çıkardı, ancak mürettebat, özellikle frenleme, spoilerlar ve thrust reverserlerin hesaplamalarını tam olarak dikkate almadan inişi gerçekleştirdiği tespit edildi

Aralık 2011’deki kaza. bu sefer Yogyakarta’da ıslak piste iniş sonrasında duramayarak pist sonundan çıkan 737-300’ü (PK-CKM) içeriyordu. Uçak yüksek hızla iniş sonrasında, pistte durmayı başaramadı ve yumuşak zeminde durduğunda iniş takımı kırılmıştı. Pist sonundan çıkış, hiçbir kontrol listesinin kullanılmadığı istikrarsız bir yaklaşmanın nihayetinde meydana gelmişti. Pilot yorgunluğu da bu kazada bir faktör olarak kabul edildi.

6 ay sonra, Haziran 2012’de, Sriwijaya Air 737-400 (PK-CJV) uçağı, şiddetli yağmurda Pontianak’a indikten kısa bir süre sonra istikamet kontrolünü kaybetti. Uçak pist kenarından yumuşak zemine çıktı ve burun iniş takımının kırılmasına neden oldu. Uçak ayrıca kurtarma sırasında hasar gördü.

Mayıs 2017’de Sorong’dan kalkan 737-300 (PK-CJC) uçağı, fırtınalı havada Manokwari’ye inerken pistte duramayarak pist sonundan çıktı.

SJ182 kazasından önce, kaybedilen dört 737’nin ortalama yaşı 22.4 olduğundan(son kazada düşen uçak 26 yaşındaydı) uçaklar tekrar uçuşa verilmek yerine tamamen hizmetten alındı.

Havayolunun, 10 tanesi hizmette 17 tanesi depoda toplam 27 B737 uçağı bulunmaktadır. Ayrıca iki adet 737 Max 9 siparişi var. Kardeş taşıyıcısı Nam Air’in, altısı hizmette. beşi

depoda olmak üzere 11 737-500’e ve üçü hizmette ve ikisi depoda olmak üzere beş ATR 72-600’e sahiptir.

2020’nin başlarında Endonezya medyasında, Sriwijaya’nın filosunun yarısının yedek parça eksikliği nedeniyle uçamadığı bilgisi yer almıştı. Endonezya havacılık sektöründe yaşanan krize bağlı olarak Sriwijaya Air’de ciddi finansal sorunlar başlamış ve bu durum kurumsal yanlışlarla birleşince emniyet problemleri çözülemez duruma gelmiştir.

12 yıl içinde yaşanan 5 kaza sonrasında 5 uçağın kaybedilmesi oldukça dikkat çekicidir. İlk 4 kazanın iniş sonrası pist dışına çıkışla sonuçlanması işletmede ciddi ve detaylı tehditlerin belirlenerek risk analizi yapılmasını gerektirmektedir.

Kaza Ön Raporu yayınlandığında kazanın nedenleri ve alınacak dersler detaylı olarak sizlerle paylaşılacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.