Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Bodrum Belediyesi Bodrumspor-Of Spor maçında stat üzerinde izinsiz İnsansız Hava Aracı (İHA) uçuran bir kişiye bin lira ceza kesti. 

500 gramın üzerindeki İHA’lara 1 Mayıs’a kadar kayıt ve tescil zorunluluğu getirilmişti. Şu ana kadar ise 4 bin 769 İHA ve 6 bin 250 kullanıcının kayıt yaptırdığı öğrenildi. Daha önce de Kütahya’nın Gediz ilçesinde gece İHA uçuran bir kişiye de para cezası kesildiği belirtilmişti.

SHGM, azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığındaki insansız hava araçlarını 1 Mayıs’a kadar kaydettirmeyenlere 17 bin TL’ye kadar ceza kesileceğini açıklamıştı. SHGM tarafından yayınlanan genelgede ise insansız hava aracı sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları yer aldı. Talimat gereği, İHA’ların ve bunları kullanacak pilotların internet tabanlı ‘Kayıt Sistemi’ne kaydedilmesi gerekiyor. Kalkış ağırlığı 25 kg ile 150 kg aralığındaki ikinci gruptaki İHA’lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kg ve daha fazla olan İHA’ların Türk hava araçları tesciline kayıt yaptırmaları ise gerekmiyor.(Mustafa Gün-Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.