Geçtiğimiz günlerde ard arda iki kaptan pilotunda kalp krizi sonrasında hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) meslek örgütü olarak paydaşları sorumluluk almaya çağırdı.

14 Haziran’da Eski TALPA Genel Başkanı ve Türk Hava Yolları Kaptan Pilotu Gürcan Mantı’nın ardından 18 Haziran’da Pegasus Hava Yolları Kaptan Pilotu A. Ümit Erdizer’in kalp krizi sonucu hayatlarını kaybetmesi üzerine Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) bir açıklama yayınlayarak paydaşları sorumluluk almaya çağırdı.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nden (TALPA) Yapılan Açıklama Şu Şekilde  

Her ne kadar talimat ve yönergelere uygun olsa bile; Biz pilotların devamlı ve aşırı strese maruz kalmak, gece-gündüz değişkenliği, insan fizyolojisini zorlayan farklı zaman dilimlerini kateden uçuşlar, düzensiz ve değişken çalışma saatlerinin neden olduğu yorgunluk, iş güvenliğinden uzak, sosyal yaşam düzenimizi dikkate almayan, insan faktörünü dikkate almayan çalışma şartları nedeniyle sağlığı bozulup mesleği bırakan ve ebediyete intikal eden meslektaşlarımız var. Meslek örgütü olarak uyarıyor, paydaşları sorumluluklarını almaya çağırıyoruz. Kamuoyunun dikkatine saygılarımızla sunarız.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.