Tamamen kadınlardan oluşan bir Hintli kokpit ekibi, Air India şirketi tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en uzun kesintisiz ticari uçuşu tamamladıktan sonra bu hafta tarih yazdı.

Air India’dan dört kokpit ekibinden oluşan ekip, havayolu şirketinden yapılan açıklamaya göre, Pazartesi günü 17 saatlik uçuşu tamamladı.

Uçuşun ilk bölümünü uçuran Kaptan Zoya Aggarwal, CNN Travel’a verdiği demeçte, “Bizler bu tarihi uçuşu yapma fırsatı verilen Hindistan’ın kızlarıyız” dedi. “Hindistan havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmayı başardık ve bunun bir parçası olmaktan son derece gurur duyuyorum ve şahsen bu uçuş için bir yıldan fazla bir süredir hazırlanıyordum” dedi.

İkinci bölümü uçuran diğer Kaptan Thanmei Papagari, “Kuzey Kutbundan manzara muhteşem,” dedi ve kadınlar olarak “işi yapabileceğimizi kanıtlayacak bir noktaya sahip olduklarını” ekledi. 2. Pilot Akansha Sonaware ve 2. Pilot Shivani Manhas kokpit ekibinde yer aldı.

Air India 176 sefer numaralı Boeing 777 uçağı, 11 Ocak’ta San Francisco’dan kalkış yaptı 17 saatlik bir uçuş sonrasında, Pazartesi günü Hindistan Yerel Saatiyle 3.07’de (4.37pm Z) Güney Hindistan’da Bengalore Kempegowda Uluslararası Havaalanına iniş yaptı. Bu süre zarfında 8.600 milden fazla bir mesafeyi katettiler.

Kempegowda Uluslararası Havaalanı’ndan (KIAB) yapılan açıklamaya göre, bu uçuşun Güney Hindistanı doğrudan ABD’ye bağlayan ilk uçuş olduğunu ve aynı zamanda Hindistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasında dünyanın iki teknoloji merkezini ve kardeş şehirlerini – orijinal Silikon Vadisi ve Hindistan Silikon Vadisi’ni- birbirine bağlayan ilk kesintisiz uçuş olduğu belirtildi.

Kaptan Aggarwal, “Üniversiteden mezun olduktan sonra, kadın pilotlar için iş olmadığı için çok uzun süre işsiz kaldım bu süreçte pilot olmak isteyen genç öğrencilere ders verdim.”Dedi. 10 yıldan fazla deneyime sahip olan Aggarwal, başlangıçta ailesinin pilot olmasına karşı olduğunu söyledi.

Aggarwal, “Ailem tarafından ilk başta toplumun benden ‘erkeklerin gölgesinde yürümem’ bekleniyordu, Ama aileme yapmak istediğimin bu olduğunu söyledim ve normlardan uzaklaştım” dedi.

Papagari, uçuşa için çok detaylı bir planlama yapıldığını söyledi. Kuzey Kutbu üzerinden uçulduğu için çeşitli faktörlerin uçuşu etkilediğini ve planlamanın hava durumu, güneş radyasyon seviyeleri ve herhangi bir acil iniş halinde kullanılabilecek havaalanlarının değerlendirilmesini içerdiğini vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Puri, Pazartesi günü attığı tweet ile San Francisco’dan Bengaluru’ya Kuzey Kutbu üzerinden uçtukları için Kaptan Zoya Aggarwal, Kaptan Papagari Thanmai, Kaptan Akansha Sonaware ve Kaptan Shivani’ye en içten tebriklerini paylaştı.

Papagari, bu uçuşun kadınlar için daha fazla fırsat yaratacağını ve Havacılığın erkek egemen bir alan olarak görme fikrini azaltarak hepimizin pilot olduğu kabulü ile farklılaşmanın ortadan kalkacağını söyledi.

Hindistan havacılık sektörü, kadınların pilot olmaları için eğitmeye büyük yatırım yapıyor. Havacılık Merkezine göre, ülkedeki pilotların yaklaşık% 12’si kadın olup bu oran dünyadaki en yüksek değerdir. ABD’deki pilotların sadece %4 ‘ü kadın, dolayısıyla kabaca üç katı bir orana sahip.

Kötü bir uçak kazası ile başladığımız 2021 yılının başında kadınların başarısını paylaştığım bir yazıyı sizlere ulaştırmanın keyfini yaşıyorum. Bu bir yarışma olmayıp kokpitte cinsiyet ayrımının asla düşünülmemesi gereğini açıkça ortaya koymaktadır.

Tüm Havacılık Sektörüne Sağlıkla Emniyetli bir yıl dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.