Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaUzayTanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000 dolar ödemeye hazırlarsa.

Gezinin duyurulmasının üzerinden 24 saat geçmeden birçok kişi nereye kaydolabileceklerini sordu.

Lüks bir uzay yolculuğu şirketi olan SpaceVIP, gelecek yıl başlaması planlanan altı saatlik yüksek teknolojili uzay balonu gezisi için Michelin yıldızlı bir restorandan Danimarkalı bir şefi işe aldı.

Rasmus Munk, deniz seviyesinden 30 kilometre yüksekte götürülecek altı misafirin menüsünü hazırlayacak. Burada, evdeki arkadaşlarına canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan gemideki Wi-Fi sayesinde dünyanın eğriliği üzerinden güneşin doğuşunu izleyerek yemek yiyebilecekler.

Menü henüz kesinleşmedi ancak 32 yaşındaki şef, Bloomberg ile yaptığı röportajda, yemeklerin de yolculuğun kendisi gibi yenilikçi olmasını, fikirler arasında aerojelden ilham alan yiyecekler ve kapsüllenmiş aromaların da yer almasını istediğini söyledi. Kendisi, 2023 Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde beşinci sırada yer alan Danimarka restoranı Alchemist’in şefi.

Pahalı fiyat etiketine rağmen Munk, ilk yolculuğa uzay aracına sığabilecek sayıdan daha fazla insanın ilgi duyduğunu söyledi.

Geziye bizzat katılacak olan Munk, “Bunun pahalı bir ilk yolculuk olduğunun farkındayız. Ancak sonuçta bu, gemide yemek deneyimlerinin olduğu ilk lansman.” dedi. Munk, planın daha fazla gezi düzenlemek ve daha sonra fiyatları düşürerek daha fazla insanın bu deneyimden keyif almasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

SpaceVIP’in kurucusu Roman Chiporukha, “Düzinelerce nitelikli katılımcının bu deneyime büyük ilgi gösterdiğini gördük ve yalnızca altı mevcut koltukla önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm yolcuların güvenliğini sağlayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Yapılan açıklamaya göre, Space Perspectives tarafından inşa edilen uzay aracı herhangi bir eğitim veya özel donanım gerektirmiyor. Basınçlı bir kapsül, roket yerine NASA’nın geliştirdiği bir teknoloji olan uzay balonuyla kaldırılacak. Test uçuşları önümüzdeki ay başlayacak.

SpaceVIP, uzayda yemek yeme şansını sunan ilk işletme değil. Geçtiğimiz yıl Fransa merkezli Zephalto şirketi, 2025’ten itibaren insanlara en az 132.000 dolar karşılığında stratosferin kenarında bir balonda yemek yeme şansı sunmak istediklerini açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...