Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Tataristan Bölge Müdürlüğü, Tataristan’ın Menzelinsk kentinde, içinde 21 paraşütçü ve 2 mürettebatın bulunduğu uçağın düştüğünü bildirdi.

Düşen uçaktaki 16 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı kaza hakkında yapılan açıklamada, sabah 9:23’te hafif motorlu bir uçağın Menzelinsky bölgesine sert iniş yaptığı, uçakta 20 paraşütçü ve iki mürettebatın bulunduğu belirtilirken, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin olay yerine gittiği ifade edildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre uçağın elektrik şebekelerinin bulunduğu Menzelinsky bölgesinin yakınına düştüğü, paraşütçülerin bulunduğu uçağın, havaalanından kalkıştan hemen sonra düştüğü iddia edildi.

Trajedinin görgü tanıkları uçağın bölgede bulunan ağaçların üzerinden çok alçaktan uçtuğunu söylerken, uçağın burnunun yukarı kaldırıldığı ve kuyruğunun indirildiği belirtildi. Daha sonra uçağın daha da alçaldığını aktaran görgü tanıkları, ardından düştüğünü söyledi.

1987 ‘den bu yana kullanımda olan uçağın Menzelinsky Uçuş Kulübü’ne ait olduğu açıklanırken, yetkililere göre uçakta 21 paraşütçü ve iki mürettebat bulunuyordu.

İlk belirlemelere göre 16 kişi hayatını kaybederken 7 kişinin yaralı olduğu, aralarından bir kişinin durumunun ağır olduğu aktarıldı.

Kaza, aşırı yüklenme nedeniyle olabilir

Tataristan’daki uçak kazası hakkında Rus basınına yorum yapan uzmanlar,  uçağın kabul edilebilir yolcu sayısından fazla yolcu taşıması nedeniyle düşebileceğini belirtti.

L-410 uçağının en fazla 19 yolcu kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan uzmanlar, 22 yolcunun uçağın yolcu limitlerinin üstüne olduğunu belirtti.

Uçaktaki gerekliliklerin öngördüğünden daha fazla yolcunun olduğuna işaret eden uzmanlar, aşırı yüklemenin düşmeye neden olabildiğini, aynı zamanda uçaktaki teknik arızanın veya mürettebat hatasının da kazaya yol açabildiğini vurguladı.

Çekya yapımı bir turboprop yolcu ve kargo uçağı olan Let L-410 Turbolet, Let Kunovice şirketi tarafından 1960’ların sonunda geliştirildikten sonra 1970 yılında hizmete girmişti.

19 kişilik maksimum yolcu kapasitesine sahip olan uçak, en fazla 1800 kg yük taşıma kapasitesine sahip.

Daha önce eylül ayında içinde 16 kişinin bulunduğu L-410 tipi uçağın düştüğü bildirilmişti.

Irkutsk bölgesindeki Kazachinsk bölge merkezinin yakınlarına düşen uçakta 4 kişi ölmüş, 12 kişi yaralanmıştı.

Yine haziran ayında Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Kemerovo’da sert iniş nedeniyle kaza yapan başka bir L-410 uçağında 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Kemerovo’daki kaza ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (MCHS) tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki paraşüt sporcularını taşıyan “L-410” tipi hafif motorlu uçağının havalandığı esnada motorlardaki arıza yüzünden düştüğü bildirilmişti.

Kemerovo’daki kazada, 24 kişinin bulunduğu uçakta, 2 pilot dahil 9 kişi yaşamını yitirmiş,15 kişi yaralanmıştı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.