Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkTayyareci Vecihi Hürkuş Konya'da anıldı

Tayyareci Vecihi Hürkuş Konya’da anıldı

Türk Havacılığı’nın hem askeri hem de sivil alanda en önemli isimlerden biri olan Vecihi Hürkuş, 17 Aralık’ta Konya’da anıldı.

Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonu’nda gerçekleştirilen konferans’da Hürkuş’un hayatı ve Türk sivil havacılığına katkı ve çalışmaları anlatıldı.

17 Aralık Salı günü Konya Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Havacılık Gününü anma programı çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Hürkuş Havacılık Topluluğu’nun Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği(TVHMD) ile ortak konferansı gerçekleştirildi.
Program Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Yükdekokul Müdürü Prof.Dr. Mehmet Emin Tekin’in açış konuşması ile başladı. Prof. Tekin, Okul ve bölümlerin faaliyet ve amaçları hakkında bilgi vererek, Türk Sivil Havacılığının gelişmesine verdikleri katkıları ve hedefledikleri projelerini aktardı.
 TVHMD Başkanı Bahadır Gürer, “Baştayyareci, öncü havacı Tayyareci Vecihi Hürkuş’un, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı süresince askeri uçak teknisyeni, daha sonra askeri pilot olarak cephelerde verdiği hizmetleri, savaş sonrası tasarladığı ve çizimleri yaptığı uçak modellerini üreterek uçurmasını ve havacılıkta bir çok ilke imza attığını gençleri detaylarıyla anlattı. Onun sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya sivil havacılığının da takdirlerini kazandığını ve bunun nişanesi olarak 1994 yılında yani ölümünden 25 yıl sonra ICAO tarafından kuruluşunun 50. Yıl onur ödülünün ülkemiz sivil havacılığına katkıları nedeniyle kendisi adına ailesine verildiğini” vurguladı.
Daha sonra dernek üyesi ve Sivil Havacılık Tarihi araştırmacısı, kokpit.aero yazarı Mustafa Kılıç, Vecihi Hürkuş’un Türk Tayyare Cemiyetini kuruluşundan itibaren katkılarını yeni tasarımla ürettiği uçakları, kurduğu ilk uçuş okulu ve Ülkemizin ilk özel havayolu Hürkuş Hava Yollarının kuruluşunu detaylarıyla anlattı.
Dernek üyesi ve Kaza Araştırma uzmanı, Sitemiz yazarı Kaptan Pilot Eyup Turşucu havacılıkta genel prensiplerin yanı sıra emniyet unsurunun önemi üzerine bilgi paylaşımının önemini ve  sivil havacılık emniyet sistemi konularındaki tecrübelerini  aktardı ve  öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.
Etkinliğin son bölümünde Hürkuş Havacılık Topluluğu’nun gelecekteki çalışmalarına yönelik neler yapabileceği konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.
Kısa süre önce kurulmasına rağmen Hürkuş Havacılık Topluluğunun Başkanı ve katılımcı öğrencilerin heyecanı ve samimi ilgisinin, geleceğin daha aydınlık olacağına olan inancının güçlendiğine işaret etti.
TVHMD Başkan ve üyeleri de, Konya Selçuk Üniversitesi Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Tekin, Havacılık Yönetimi Bölümünden Md.Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Canöz ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Ergen Işıklar ile diğer öğretim görevlileri ve öğrencilere gösterdiği konukseverlikten dolayı teşekkür ettiler.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

“Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Karain Hava Meydanı'nda yapılacak 6 ülkeden...

Avrupa’dan Türkiye’ye Fantastik Rota!

Avrupalı pilotlar Türkiye turuna geliyor. Etkinlik “Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” kapsamında...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “19 MAYIS – UÇAN GENÇLİK ETKİNLİĞİ” düzenleniyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri (Eskişehir), “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 6’ıncı kez düzenleniyor

“FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Sivrihisar Havacılık Merkezi /...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Havacı Çocuklar Etkinliği / Kağıt Uçak Yarışması” düzenliyor

Havacı Çocuklar, Hem Yarışıyor Hem Uçuyor!Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), “23 Nisan...

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...