Türk Havacılığı’nın hem askeri hem de sivil alanda en önemli isimlerden biri olan Vecihi Hürkuş, 17 Aralık’ta Konya’da anıldı.

Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonu’nda gerçekleştirilen konferans’da Hürkuş’un hayatı ve Türk sivil havacılığına katkı ve çalışmaları anlatıldı.

17 Aralık Salı günü Konya Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Havacılık Gününü anma programı çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Hürkuş Havacılık Topluluğu’nun Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği(TVHMD) ile ortak konferansı gerçekleştirildi.
Program Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Yükdekokul Müdürü Prof.Dr. Mehmet Emin Tekin’in açış konuşması ile başladı. Prof. Tekin, Okul ve bölümlerin faaliyet ve amaçları hakkında bilgi vererek, Türk Sivil Havacılığının gelişmesine verdikleri katkıları ve hedefledikleri projelerini aktardı.
 TVHMD Başkanı Bahadır Gürer, “Baştayyareci, öncü havacı Tayyareci Vecihi Hürkuş’un, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı süresince askeri uçak teknisyeni, daha sonra askeri pilot olarak cephelerde verdiği hizmetleri, savaş sonrası tasarladığı ve çizimleri yaptığı uçak modellerini üreterek uçurmasını ve havacılıkta bir çok ilke imza attığını gençleri detaylarıyla anlattı. Onun sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya sivil havacılığının da takdirlerini kazandığını ve bunun nişanesi olarak 1994 yılında yani ölümünden 25 yıl sonra ICAO tarafından kuruluşunun 50. Yıl onur ödülünün ülkemiz sivil havacılığına katkıları nedeniyle kendisi adına ailesine verildiğini” vurguladı.
Daha sonra dernek üyesi ve Sivil Havacılık Tarihi araştırmacısı, kokpit.aero yazarı Mustafa Kılıç, Vecihi Hürkuş’un Türk Tayyare Cemiyetini kuruluşundan itibaren katkılarını yeni tasarımla ürettiği uçakları, kurduğu ilk uçuş okulu ve Ülkemizin ilk özel havayolu Hürkuş Hava Yollarının kuruluşunu detaylarıyla anlattı.
Dernek üyesi ve Kaza Araştırma uzmanı, Sitemiz yazarı Kaptan Pilot Eyup Turşucu havacılıkta genel prensiplerin yanı sıra emniyet unsurunun önemi üzerine bilgi paylaşımının önemini ve  sivil havacılık emniyet sistemi konularındaki tecrübelerini  aktardı ve  öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.
Etkinliğin son bölümünde Hürkuş Havacılık Topluluğu’nun gelecekteki çalışmalarına yönelik neler yapabileceği konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.
Kısa süre önce kurulmasına rağmen Hürkuş Havacılık Topluluğunun Başkanı ve katılımcı öğrencilerin heyecanı ve samimi ilgisinin, geleceğin daha aydınlık olacağına olan inancının güçlendiğine işaret etti.
TVHMD Başkan ve üyeleri de, Konya Selçuk Üniversitesi Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Tekin, Havacılık Yönetimi Bölümünden Md.Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Canöz ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Ergen Işıklar ile diğer öğretim görevlileri ve öğrencilere gösterdiği konukseverlikten dolayı teşekkür ettiler.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.