Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkTayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Olağan Genel Kurulu yapıldı

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Olağan Genel Kurulu yapıldı

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, (TVHMD) Olağan Genel Kurulu pazar günü yapıldı.

Genel Kurula katılan tüm üyelerin oylarıyla yeniden TVHMD Başkanlığına seçilen Avukat Bahadır Gürer’in yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Vecdi Yücalan, H.Murat Sıvacı, Selçuk Tekin Özer, Kpt.Plt(E) Eyup Turşucu.

TVHMD Başkanı Bahadır Gürer, Olağan Genel Kurul Toplantı sonunda yaptığı konuşmada, ” Önümüzdeki üç yıl için Yönetim kurulumuzu ve Denetçilerimizi seçtik. Geçen dönem görev yapan Yönetim ve Denetim Kurulları üyelerine şükranlarımızı sunar, yeni yönetici ve denetçilerimize de Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle; Yüksek Başarılar Dileriz.” dedi.

*

Derneğin Kuruluş Öyküsü

Fotoğraflar Arasından Tarih Işıldıyor:

2000’li yılların başında, Derneğimizin Kurucusu Bahadır Gürer, aile fotoğraflarını dijital ortama aktarmak için aile fertlerini ziyaret etmeye, onlarda bulunan fotoğrafları bir araya getirip taramaya başlar. İskenderun’da yaşayan amcası Mehmet Gürbüz Gürer‘i ziyaret eder. Sohbetin ardından amcasında bulunan fotoğrafları isteyen Bahadır Gürer’e, amcası, büyük bir koli ile fotoğraf getirir. Fotoğraflara bakarlarken, aralarında bulduğu rulo şeklinde pelür kağıdı sorar amcasına. Amcası da “Ne sen sor, ne ben söyleyeyim” diyerek söze başlar.

Japon!

Mehmet Gürbüz Gürer, küçük bir çocukken, 1930’lu yıllarda Kadıköy’de Vecihi Hürkuş‘un hangarının olduğu Rüştiye sokakta ailesiyle yaşıyorlarmış. Bir düşünün, yıl 1930, yollarda tek tük araba var ve sokağınızın sonunda bir hangar kuruluyor ve uçak üretimi yapılıyor… Bu bugün sokağınızın sonunda uzay mekiği yapılması gibi bir şey. Dolayısıyla Mehmet Bey her gününü orada geçirir olmuş, Vecihi Bey‘i ve arkadaşlarını dikkatle izlermiş. Vecihi Bey de hem ufak tefek, hem de dikkatli ve meraklı olmasından ötürü Mehmet Bey‘e “Japon” diye hitap edermiş.

Yıllar Sonrasında Bir Kaç Kez Daha Yolları Kesişmiş Vecihi Bey’le;

Yıllar geçmiş. Mehmet Bey‘in aklına yeniden Vecihi Hürkuş düşmüş. İskenderun’da bulunan dört kütüphaneyi gezmiş, aramış, kitapları, ansiklopedileri  taramış, lâkin Vecihi Hürkuş‘la ilgili hiç bir şey bulamamış. O hayal kırıklığıyla oturmuş daktilosunun başına, iki pelür kâğıt takmış, arasına karbon kâğıdını koymuş, başlamış, o küçücük yaşta hatırladıklarını yazmaya.

İşte Bahadır Gürer’in o rulo şeklindeki pelür kağıtlarda okuduğu not akılları baştan alan bir yaşam öyküsüdür.. Çok duygulanan Bahadır Bey, amcasından izin alarak bu notlarla İstanbul’a dönmüş. Bilgisayara geçirdiği bu notları bir kitaba dönüştürmüş ve kitabın kapağı için de amcasından bir resim yapmasını istemiş… Sonrasında bu kitaptan bastırarak eşe dosta dağıtmış.

Yeşilköy Havacılık Müzesi’nde “Göklerin Korkusuz Adamı

Vecihi Hürkuş‘un kullandığı son uçak TC – ERK Yeşilköy Havacılık Müzesi‘nde sergilenmektedir. Buraya da bir miktar kitap bırakan Bahadır Bey, oradaki görevlilere, Vecihi Bey‘le ilgilenen, uçağı merak eden ziyaretçilere kitaptan verebileceklerini söylemiş.

Buluşma ve Yeniden Yolun Başı

Birkaç ay sonra Bahadır Bey’e, tanımadığı bir numaradan arama gelir. Arayan, Vecihi Hürkuş‘un en büyük kızı Gönül Şarman‘dır. Mehmet Bey‘in anlattıkları sırasında Almanya’da annesiyle yaşayan Gönül Hanım, bu kitapta yazan dönemi bilmediğini söylemektedir. Bu şekilde başlayan tanışıklıkta, Gönül Hanım, bize buz dağının suyun altında kalan yüzünü aydınlatır ve bilmediğimiz çok daha fazla şey olduğunu fark etmemizi sağlar. Gönül Hanım ve iki kardeşi (Sevim Maxson Hürkuş ve Perran Ülgen Hürkuş) derneğimizin kuruluşunda çok önemli rol oynarlar ve onursal üyelerimiz olmayı kabul ederek bizleri onurlandırırlar.

29 Kasım 2007 tarihinde kurulan derneğimiz, 12 yılı aşkın süredir çalışmalarına devam etmektedir.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı Açıklandı

Sivrihisar Havacılık Merkezi / Necati Artan Tesisleri 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı açıklandı.2024...

Hava taksileri ve eVTOL’ler yakında havalimanlarında da görülecek (video)

NASA'nın Kaliforniya Silikon Vadisi'ndeki Ames Araştırma Merkezi ve Joby Aviation tarafından geliştirilen yeni hava trafiği...

Diyarbakır Havalimanı’nda özel jet pistten çıktı

Atatürk havalimanından kalkış yapan TC-LLL tescil kodlu C56XR tipi özel jet Diyarbakır havalimanına inişi...

Hollandalı charter şirketi Silver Flight iflas etti

Üç  adet PC-12 tipi turboprop uçağından oluşan filosuyla charter uçuşlarda uzmanlaşmış Hollandalı havayolu Silver...

Cessna 208 Caravan, havacılıkta ilk kez pilotsuz 50 mil uzağa uçuruldu!

Havacılıkta bir ilk yaşandı. Cessna 208B Caravan tipi uçak, ABD'li uçak otomasyon sistemleri firması...