Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAir France sürdürülebilir havacılık yakıtıyla uçuşlara başlıyor

Air France sürdürülebilir havacılık yakıtıyla uçuşlara başlıyor

Air France, San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçuşlarına yönelik geleneksel ve sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) satın alımı için bir anlaşma imzaladı. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak bu anlaşma ile Air France, karbondioksit emisyonlarını %50 azaltmayı hedefliyor.

Uzun zamandır sürdürülebilir havacılık yakıt sektörü yaratılmasının savunucusu olan Air France, sürdürülebilir gelecek için ihtiyaç duyulan ilk adımı World Energy ve Shell ile yaptığı işbirliği ile attı. Günlük operasyonlara entegre edilebilen ve RSB sertifikalı alternatif yakıt SAF, yenmeyen atık yağlar ile fosil jet yakıtının karışımıyla elde ediliyor. 2014’ten beri araştırmacılarla birlikte çalışan Air France bu girişimiyle, 16 aylık bir süre boyunca yaklaşık 6.000 ton karbondioksit tasarruf edileceğini öngörüyor.

Air France 2030 hedefi

Sürdürülebilir ilkesi doğrultusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan Air France, yaptığı işbirliğiyle bir kez daha çevresel ayak izini azaltma konusunu taahhüt etti. 2030 yılındaki sürdürülebilir kalkınma gündeminde Air France, yakıt tasarruflu uçaklara yatırım yaparak CO2 emisyonlarını %50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Sürdürülebilir Yakıtın Kullanımının Çoğalmasına Teşvik

Air France Havayolları CEO’su Anne Rigail, “ Sürdürülebilir havacılık yakıtları sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ayrılmaz bir parçası. Çevresel ihtiyaçlarımıza anında somut bir tepki veriyor ve bu nedenle üretimini teşvik etmeliyiz. Kaliforniya’daki bu insiyatif, devletlerin teşvik mekanizmaları kurduklarında üretimin arttığını ve havayollarına bu konuda harekete geçtiğini göstermektedir. Biz grup olarak bunu örnek almalıyız ve özellikle Fransa’da ve dünyada bu örnekleri çoğaltmalıyız” dedi.

Shell Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Mascolo ise: “Yeni teknolojilerle beraber, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının hava taşımacılığından kaynaklanan emisyonları azaltmada büyük rolü var. Acil eylem ve sanayi işbirliğiyle daha az uçmak ve bunu yaymak mümkündür. Bununla birlikte, sürdürülebilir havacılık yakıtının arzını artırmak ve bu gibi küresel başarıları çoğaltma yolunda önemli fırsatlara sahip olan bir yolculuğun başındayız. Shell olarak, daha sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi için sektörle birlikte çalışmaya kararlıyız. Air France’dan gelen bu gibi taahhütler, üreticilere rafineri kapasitesine yatırım yapma ve gerekli tedarik altyapısını geliştirme imkanı sağlama güvencesini vererek, bu yolculuğu hızlandırmaya yardımcı olabilir” dedi.

Dünya Enerji (World Energy) Baş Ticaret sorumlusu Bryan Sherbacow, “Air France ve Shell’in havacılık müşterisine düşük karbon yakıtlı bir çözüm sunmasını sağlamaktan gurur duyuyoruz. Kaliforniya’daki gibi bu yakıtın yaygınlaşması, sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanılmasına giden bir yol olacaktır.. Bu önemli işbirliği hem uluslararası tüketicilerin hem de yasa koyucularının farkındalığını artırıyor” dedi.

Air France Havayolları Hakkında:

Fransa’nın ilham kaynağı olan 1933 yılında kurulan Air France Havayolu şirketi,

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...