TBMM Küresel İklim Değişikliği Komisyonu, AK Parti Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı. Yangın söndürmek için kullanılmayan THK uçakları için sorular yöneltildi.

CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türk Hava Kurumu uçaklarının yangın söndürmede kullanılmamasını eleştirdi.

Bakırlıoğlu, “Bir iddia var: Orman Bakanlığınız uçak hizmeti için ihaleye çıkıyor. İhale şartnamesinde su kapasitelerini belirtiyor. Mesela ‘5 bin litre’ diye bir kapasite belirtilmiş. Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının kapasitelerinin 4 bin 900 litre su aldığı söyleniyor. Bunda bir kasıt var mıdır? Yerli ve milli, Atatürk tarafından kurulmuş THK varken neden milyonlarca dolar ödeyerek yurtdışından kiralama yapıyoruz?” diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Rusya’dan kiralanan uçakların durumuna da dikkat çeken Bakırlıoğlu, bu uçakların neden teslim edilmediklerini sordu. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, THK ile ilgili herhangi bir soruya dönüş yapmadı. Özkaldı, Rus uçaklarıyla ilgili “5 yangın uçağıyla anlaşma yapılacak diye duyuru yapıldı. Şu an itibarıyla 1 uçağımız geldi, göreve hazır. Hafta sonuna kadar bu 5 uçaktan 3 uçağı elde etmiş oluyoruz. 2 uçağı tedarik etme noktasında da çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.