ABD Ulaştırma Bakanlığı, hazırladığı yeni raporda, kokpitlerdeki otonom teknolojilerin gelişmesi nedeniyle artık pilotların manuel uçuş deneyiminden uzaklaşarak, tembelleştiği konusunda uyarıda bulundu.

Hazırlanan raporda, pilotların uçağın manuel kontrolünü ele alma konusunda yeteneklerinin zayıfladığı ve bunun bir sorun haline gelmeye başladığı belirtilerek ,“Uçak otomasyonlarındaki gelişmeler, güvenlik alanında ve pilotların görevlerinde önemli değişikliklere sebep oluyor. Verimliliği ve güveni arttırmak amacıyla geliştirilen sistemlerin, pilotların iş yükünü azaltması ile birlikte, birçok kazaya sebep olduğu da görülüyor.

Öyle ki, sadece 2013 Haziran ayında Asiana Airlines 214 uçuşunda kaza yaşadı ve bu kazaların sebebi olarak pilotların beklenmedik durumlar karşısında manuel kontrolü sağlayamadıkları ortaya çıktı.Sonuç olarak otomasyon sistemlerine olan güven, endüstri uzmanları tarafından artık endişe ile karşılanıyor ve pilotların beklenmedik anlarda uçak kontrolünü sağlama konusunda yeterli deneyim ve eğitime sahip olmadıkları düşünülüyor.” ifadeleri  yer aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.