Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Kürşat Atılgan, Şanlıurfa Türk Hava Kurumunun yeni başkanını yöneticilerini tebrik etmek ve kentte yapılması planlanan Havacılık Eğitim Merkezi için Şanlıurfa’ya geldi.

Kentte bir dizi temaslarda bulunan genel başkan Kürşat Atılgan, 56 Mangal’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Burada Türk Hava Kurumunun kuruluşundan bahseden Başkan Atılgan, “THK bildiğiniz gibi 1925 yılında kurulmuş 10 gün sonra 92. Yıl dönümünü kutlayacak olan çok eski bir Cumhuriyet kurumu. Devletimizin kurucusu tarafından kurulmuş olan bir kurum. Kurulma maksadı Türkiye’de ki insanlarımızın havacılık alanındaki faaliyetlerini organize etmek, teşvik etmek, havacılık sanayini geliştirmek askeri havacılığı desteklemek sivil havacılığın her alanındaki faaliyetlerini organize etmek, koordine etmek ve yatırım yapmak.

Yaptığı işlerin tamamını Türk Milletinin desteğiyle, Türk Milletinin yardımlarıyla ve Türk Milletinin Türk hava kurumuna sahip olmasıyla sağlamış bir kurum bugünde Türk hava kurumu milletin hizmetinde bir millet kurumu olarak faaliyetlerini yürütmekte. Bu kapsamda Türkiye’nin her yerinde 430 yerinde teşkilatlanmış 430 yerinde şubesi olan bir kurum işte bu kurumlardan bir tanesi de Şanlıurfa şubemiz yeni başkanımız Murat bey inşallah kurumumuzun amaçları doğrultusunda Türk Hava Kurumu Şanlıurfa’ da çok etkin bir şekilde temsil edeceklerdir yönetim kurulu arkadaşlarımız aynı şekilde çok seçkin Şanlıurfa’ nın çok sevilen arkadaşlarıdır. Bizzat milletin içinden gelen milletin bir takım kanat önderleri olan kişilerdir. Bunlar sayesinde bu kurum Şanlıurfa’ da inanıyorum ki çok güzel işler yapacaklardır. Biz genel merkezi olarak onların vizyonları ve bu şehir için geliştirdikleri projelere destek olacağız bu kapsamda bundan önceki faaliyet gösteren şube başkanlarımıza da teşekkür ediyorum yeni arkadaşlarımız da görevlerinde başarılar diliyorum sizlerin içinden gelen temsilcilerimiz, Türk Hava kurumu da milletin bir kurumu Türk milletinin önemli bir kurumu bugün halen önemini devam ettiren yaptığı işler çok önemli işlerdir. İstikbalin göklerde olduğu söyleyen önderimizin gösterdiğin hedef doğrultusunda sadece ve sadece havacılık anlamında milletin değerleriyle uyumlu milletin değerlerine saygılı  ve milletin bizzat kendi değerlerinin sahibi bir kurum olarak faaliyetlerini bundan sonra devam ettireceklerdir” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da yer alan Eski Hava Alanı ile ilgili Türk Hava Kurumunun bir çalışmasının olup olmayacağını soran muhabirin sorusunu yanıtlayan Başkan Atılgan, bu konu ile ilgili projelerinin olduğunu gereken incelemeleri yaptıklarını söyledi.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ile Eski Hava Alanını konuşacaklarını vurgulayan Başkan Atılgan sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün Vali bey ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuşacağımız konulardan biriside eski hava alanı. Eğer Türk Hava Kurumuna eski havaalanı tahsis edilirse burada bizim eğitim kamplarımız var, en büyük eğitim kampımız Atatürk tarafından kurulan İnönü de ki gençleri eğitimiz her yaz on bin civarında gencin değişik havacılık aktivitelerinin yürüttüğümüz bir kamp var ayrıca Erzincan da Doğu Anadolu’da bir kampımız var. Güneydoğu Anadolu’da gençliğin bu hizmeti için önemli bir merkez olacağını düşündüğümüz bu eski havaalanı ile ilgili burada ki yerel yöneticilerimizle ve devletin yöneticileri Vali beyle konuştuktan sonra inşallah o projeyi de nasıl şekillendireceğimize karar vereceğiz yani neler yapılabilir, dediğim gibi burada sportif havacılık alanında bir takım kurslar açılabilir, yamaç paraşütü yapılabilir, bir takım mikrolayt gibi küçük uçakların sportif uçakların kalkmasını sağlayacak  imkanlar sağlayabilir.”

Türk Hava Kurumu Şanlıurfa Şube Başkanı Murat Akaltun ise kentte Havacılık Eğitim Merkezi ve Uçuş Okulu yapmayı planladıklarını ve bunun için Genel başkan Atılganın önemli çalışmalarda bulunduğun belirtti. Şanlıurfa’nın kadim bir şehir olduğunu aktaran Şube Başkanı Akaltun,  kentin önemli bir genç nüfus potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
Havacılık adına önemli projelerinin olduğunu sözlerine ekleyen Şube Başkanı Akaltun, “Şanlıurfa gerçekten iki milyon nüfusuyla büyükşehir statüsü ile tarihsel yönüyle kültürel yönüyle sanatsal yönüyle ve aynı zamanda manevi yönüyle çok kadim bir şehir ve eski havaalanımız ile ilgili sayın başkanımız gerekli açıklamaları yaptı. Buraya da gerçekten bu kadim şehrimize hem havacılık eğitim merkezi hem uçuş okulu tabi bunlar kısa, orta, uzun vadeli olmak suretiyle çok yakışacağını düşünüyorum.  Sayın Genel Başkanımızda bugün buraya gelip ve aynı zamanda bizleri ziyaret etmesi bizi hem cesaretlendirdi, hem onurlandırdı hem de heyecanımızı en üst seviyelere çıkardı.

Dolayısıyla sayın Genel Başkanımızın bize vermiş olduğu bu destek çerçevesinde, buradaki yönetim kurulumuz ile beraber biz burada Şanlıurfa’ da havacılık kültürünün, bilincinin ve kültürünün gelişmesi anlamında tüm gayretimizle mücadele edeceğiz ve eski hava alanımızın da Türk Hava Kurumuna mukayese edilmesi hususunda yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber gecemizi gündüzümüzü bir birine katarak çalışacağız. Gerçekten Şanlıurfa çok denge unsuru bir yer yani yılın 12 ayı uçuş yapılabilecek hem iklimsel olarak hem grafik olarak çok uygun hem dokusal olarak hem potansiyel olarak gerçekten Şanlıurfa gerçekten bunu fazlasıyla hak eden bir yer. Ben tekrardan sayın başkanıma ve şube başkanlarıma siz değerli basın mensubu arkadaşlarımıza ve yönetim kuruluma teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.