Türk Hava Kurumu’nun Olağanüstü Genel Kurul’a gitmesini öngören karara mahkeme son noktayı koydu.

Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, görevden el çektirilen 3 Merkez Kurulu üyesinin Genel Kurul çağrısının haksiz ve usulsüz şekilde yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü genel kurulu iptal etti.

THK,haklarında soruşturma açılan 3 MDK üyesi hakkında, yalan beyanda bulunarak hukuksuz şekilde olağanüstü genel kurul çağrısı yağtığı, sahte belge düzenlediği ve yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Türk Hava Kurumu’nun Olağanüstü Genel Kurul’a gitmesini öngören karara mahkeme son noktayı koydu.

Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, görevden uzaklaştırılan Denetleme Kurulu üyelerinin çağrısıyla yapılması planlanan Genel Kurulu iptal etti.  THK Genel Başkanlığı görevden el çektirilen Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve 2 üyenin Olağanüstü Genel Kurul toplantısı kararı ve çağrısını mahkemeye taşıdı. Türk Hava Kurumu bu karara karşı açtığı davada , tüzük hükümleri gereği Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve 2 üyeye 27 Haziran tarihinde görevden el çektirildiği ve haklarında soruşturma açıldığını belirtti.

Ancak, Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, üyeler Muzaffer Başer ve Gökhan Doğan’ın görevden uzaklaştırılmış olmalarına rağmen 1 Temmuz’da Merkez Denetleme Kurulu adına THK Olağanüstü Büyük Genel Kurul toplantısı yapılması yönünde karar aldığı ve Ankara 51. Noterliği vasıtasıyla toplantı çağrısı yaptığına işaret eden THK, böylece yetkileri olmadığı halde evrak düzenlediklerine dikkati çekti. THK, buna ilişkin belgeleri mahkemeye sundu ve Olağanüstü Genel Kurul hazırlıklarının iptal edilmesini talep etti.
Mahkeme ivedilikle görüştüğü davayı karara bağladı.

Türk Hava Kurumu’nun gerekçeleri ve sunduğu belgeleri yerinde bulan mahkeme, 19 Temmuz 2019 tarih ve 2019/373 Esas No’lu kararıyla, “20-21 Temmuz 2019 ve 27-28 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurul hazırlık işlemlerinin HMK’nın389 v.d maddeleri gereğince “TEDBİREN DURDURULMASINA” karar verdi.

THK, MERKEZ DENETLEME KURULU ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, görevden el çektirilen Merkez Denetleme Kurulu üyeleri hakkında yetkileri olmadığı halde Olağanüstü Genel Kurulu’nu toplantıya çağırma kararı aldıkları ve sahte belge düzenledikleri, yalan beyanda bulunarak noteri yanılttıkları gerekçeleriyle suç duyurusu yaptı.

Öte yandan THK yönetimi, kurum onur ve yararlarına aykırı davranan 35 şube başkanı ve üyeyi askıya aldı. A. Bertan Nogaylaroğlu imzasıyla tüm şubelere gönderilen yazıda, listedeki kişilerin görevden uzaklaştırıldığı  ve haklarında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.