THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bu kez de Avrupalı gazetecilere ilk ağızdan 15 Temmuz’u ve gerçek Türkiye’yi anlattı. “Yeni jenerasyon bir terörist dalgayla karşı karşıyayız” diyen İlker Aycı “Kara propaganda ve iftiralarla zarar vermek için oyun kuranların oyunları bozulacak” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası dünyanın farklı bölgelerinden gazetecileri Türkiye’ye davet eden Türk Hava Yolları (THY), bu kez Avrupalı medya temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. Almanya, Norveç, Slovenya, Estonya, Finlandiya ve Avusturya gibi çok sayıda Avrupa ülkesinden ve Rusya’dan gelen gazetecilere darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler aktarıldı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “FETÖ’cülerin yurtdışında kalan unsurları bir takım faaliyetlerle karalama faaliyetlerini sürdürüyorlar. Biz de THY olarak kendi paydaşlarımızı, özellikle turizm sektöründe, sosyal medyada çeşitli bloggerlar, turizm dergileri, o ülkelerin önemli gazete, dergi ve televizyonlarının mensuplarını peyderpey getiriyoruz” dedi.

İlk ağızdan anlattı

57 gazetecinin getirildiğini belirten Aycı, şunları söyledi: “Onlara 15 Temmuz sürecini ve sonrasını anlattık. Türkiye’nin havacılık perspektifini anlattık. Türkiye’nin yeni havalimanıyla İstanbul’u nasıl bir hub yapmak istediğini anlattık. İnanıyorum ki bu faaliyetlerle birlikte Türkiye’deki gerçeklerin ilk ağızlardan muhataplarımıza en doğru şekilde anlatılması suretiyle kara propaganda yapan, iftiralarla ülkemize sadece 15 Temmuz’da değil halen dışarıda zarar vermek için gayret gösteren ve oyun kuranların oyunları bozulacak.”

Final Four İstanbul’da

Programda Atatürk Havalimanı muhabirlerinin sorularını da yanıtlayan Aycı, THY Euroleague 2016-2017 sezonunda Final Four’a İstanbul’un ev sahipliği yapmaya hak kazanmasını değerlendirdi. Aycı, “Başta bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza açtığımızda ilk desteği kendileri verdiler. Hepimizin içinde bulunduğu müşterek katkılarla bu noktaya geldik” dedi.

Yeni tarz terörizmle karşı karşıyayız!

Soruları da yanıtlayan Aycı, bir Rus gazetecinin “15 Temmuz darbe girişimine benzer olayların tekrarlanmaması adına ne tür önlemler alıyorsunuz?” sorusuna, “Kendi deneyimlerimizi, yaşadıklarımızı tüm dünyadaki ülkelerle, dostlarımızla paylaşıyoruz. Çünkü bu bir deneyim. Yeni jenerasyon bir terörist dalgayla karşı karşıyayız dünyada ve yeni tarz bir terörizm bu” şeklinde yanıt verdi.

Umarım kupayı bir Türk takımı kazanır

Türkiye’de kupaya uzanabilecek kapasitede takımların bulunduğunu dile getiren İlker Aycı, şöyle konuştu: “Biz geçen sene Almanya’da Fenerbahçe’mizin finalde benim de yönetim kurulu başkanı olarak ilk katıldığım Final Four oldu. Çok istemiştim bir Türk takımının kazanmasını ve kupanın da Türkiye’ye gelmesini. ‘Türk Hava Yolları Euroleague’, adı bu. Adını verdiğimiz ligin kupasının en az birkaç tanesinin Türkiye’de olmazı lazım diye düşünüyorum. Üç yıl önce düzenlendiğinde de kupa bizde kalmamıştı ama artık bu kupalardan birkaç tane Türkiye’ye almak lazım.”

(Süleyman Şen/ AKŞAM)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.